Szczekanie psa, dzwonek, domofon czy pukanie zdarza się bardzo często. Bywa to męcząca, szczególnie  dla sąsiadów, jeśli mieszka się w domu wielorodzinnym, bądź bloku. Warto zapoznać się ze skutecznym sposobem, jeżeli masz w domu pupila, a na dźwięk dzwonka reaguje szczekaniem i dynamicznym zachowaniem. Właściciele potrafią odróżnić spośród różnych odgłosów szczekania psa odróżnić jakie emocje psu towarzyszą w danej sytuacji. 

Szczekanie psa na dźwięk dzwonka, co może być przyczyną

Z różnych powodów pupil na dźwięk dzwonka, pukania, czy domofonu reaguje bardzo ekspresyjnie, głośna szczekając. Szczekanie psa niekoniecznie ucieszy sąsiadów, zwłaszcza o późnych, wieczornych porach. Szczekanie psa w takich sytuacjach może być oznaką radości, ponieważ Twój pupil uwielbia towarzystwo innych, co często cechuje przyjacielskie zwierzęta bądź cieszy się na przybycie któregoś z domowników. Może to wynikać ze stresu, gdy zwierzak czuje się niepewnie. Szczekanie psa może również oznaczać ostrzeżenie, pupil chce w ten sposób ostrzec swoich domowników przed potencjalnym zagrożeniem, wówczas także będzie szczekał. Szczekanie oraz nietypowe zachowania mogą nawet przestraszyć znajomych.  Posiadając w domu psa najlepiej zwracać uwagę na różne zachowania oraz sytuacje, by móc skutecznie zadziałać. 

W jaki sposób oduczyć szczekania na dźwięk dzwonka

Nauka psa nowych rzeczy to proces, nie można oczekiwać rezultatów natychmiastowo. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Nauka zwierzaka wymaga cierpliwości, bez stosowania przemocy, czy krzyku. Warto pamiętać, że w przypadku psa, który jest agresywny w stosunku do gości, wówczas należy udać się do specjalisty w tym zakresie. Kiedy przystępujemy do działania w postaci nauki istotne, by zwierzak znał podstawowe komendy. Jedną z nich jest komenda siad, po której pies siedzi spokojnie. Według tej metody najlepszym rozwiązaniem jest dać możliwość podejścia do drzwi razem z domownikiem, ale w razie potrzeby na prośbę odesłać czworonoga na miejsce. 

Szczekanie psa na dźwięk dzwonka – jak oduczyć w kilku krokach

Warto poprosić osobę trzecią do współpracy, by nauka była jak najbardziej skuteczna oraz owocna. Trening nie może być długi, by nie zmęczyć psa, a przede wszystkim komunikaty powinny być jasne, krótkie, czytelne oraz mieć pozytywny wydźwięk. Za długi trening może zmęczyć i zniechęcić. Istotne, aby zwierzak był wypoczęty, wyspany. Podczas nauki w czasie kiedy rozlegnie się dzwonek najlepiej, aby pies nie jadł w tym momencie, nie spał, ani się nie bawił. Nie należy wówczas zwracać uwagi na zachowania psa, zachowywać się zupełnie naturalnie. Po pierwsze, kiedy rozlegnie się dzwonek należy odwrócić się do psa i powiedzieć jego imię oraz komendę siad, a następnie kierować się do drzwi, po tym gdy pies usiądzie. W momencie, kiedy pies podniesie się, należy powtórzyć czynności. Kiedy po zamknięciu drzwi okaże się, że pies wykonał zadanie otrzymuje pochwałę oraz nagrodę. Po trzykrotnym powtórzeniu tych czynności, kiedy pies zdążył przemyśleć co się stało, zrozumieć, że dzwonek do drzwi to nic specjalnie ekscytującego warto przejść do kolejnych działań. 

Kiedy pies opanował powyższe czynności kolejnym krokiem jest po zamknięciu drzwi (za którymi nikogo nie ma) nie dawać nagrody od razu, odchodząc do miejsca, w którym rozpoczęła się nauka. Następnym krokiem jest jeszcze większe zaangażowanie osoby, która dla psa jest znana, ale nie jest to nikt z bliskich mu osób. Czynności będą w tym treningu te same, co wyżej z tą różnicą, że osoba ta nie wchodzi do środka, a stoi pod drzwiami, przez krótką chwilą rozmawiając.  Ważne, aby ta osoba która dzwoni nie zwracała uwagi na zwierzaka, traktować go w postaci niewidzialnego psa. 

Kiedy efekty są zadowalające, to ostatnim etapem jest wejście osoby trzeciej do środka. Ta osoba nie powinna traktować psa inaczej, niż zwykle. 

Przede wszystkim właściciel powinien być opanowany podczas tego treningu, a jednocześnie dawać jednoznaczne, jasne sygnały. 

Artykuł Gościnny