Utrata zęba to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny – może wpływać na zgryz, mowę czy codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa implanty zębowe jako wygodne i trwałe rozwiązanie. Współczesna stomatologia oferuje nowoczesne technologie leczenia jamy ustnej, dzięki którym możliwe jest skuteczne odtworzenie brakującego uzębienia. W ten sposób można odzyskać naturalny wygląd uśmiechu i pewność siebie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym są implanty stomatologiczne?
- jakie są wskazania do leczenia implantologicznego?
- jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?
- gdzie najlepiej zrobić implanty zębów w Gdańsku?
Implant zęba – co to jest?
Implant zębowy to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w stomatologii, które pozwala na przywrócenie pełnej funkcjonalności i estetyki uśmiechu. Potocznie nazywamy go protezą zębową, choć w rzeczywistości implant a proteza to dwa różne rodzaje uzupełnień stomatologicznych, które służą do zastępowania brakujących zębów. Implant na zęby, mówiąc najbardziej ogólnie, to cylindryczna lub stożkowa śruba wykonana z tytanu lub jego stopów, którą wszczepia się w kość szczęki. Pełni ona funkcję sztucznego korzenia, na którym umieszcza się koronę, most lub protezę. Dzięki implantom pacjenci odzyskują funkcję uzębienia i poprawę zaburzonej mechaniki narządu żucia.
Rodzaje implantów zębowych
Wśród implantów stomatologicznych wyróżniamy kilka kluczowych rodzajów, w tym implanty jednofazowe i dwufazowe. Główna różnica dotyczy ich budowy, która przekłada się na różny sposób implantacji.
Implanty jednofazowe
Jak sama nazwa wskazuje, wszczepiane są w jednej fazie. Implant jednofazowy występuje w postaci trwałego połączenie śruby wraz z gwintem. Umożliwia to wprowadzenie implantu już podczas jednej wizyty. To rozwiązanie często stosowane u pacjentów, którzy chcą skrócić czas leczenia.
Implanty dwufazowe
Są one dwuczęściowe, tzn. składają się z tytanowej śruby wkręcanej w kość oraz łącznika (filara), który łączy ową śrubę ze stałym uzupełnieniem protetycznym. Ten rodzaj leczenia implantologicznego wymaga dwukrotnego wykonania zabiegu.
Czy warto robić implanty zębów?
Zadaniem implantu jest imitowanie wyglądu oraz funkcjonalności naturalnych zębów. To nowoczesne rozwiązanie wybierane przez osoby, którym zależy na trwałości, estetyce i komforcie. Posiadanie implantów na zębach może przynieść wiele korzyści. Oto kilka zalet związanych z tą metodą leczenia:
- implanty wyglądają jak naturalne zęby, pozwalają na swobodne jedzenie i mówienie, a przy tym są wyjątkowo stabilne,
- w przeciwieństwie do mostów tradycyjnych, leczenie implantologiczne nie wymaga szlifowania sąsiednich zdrowych zębów, a więc utraty części tkanek twardych,
- współczesne implanty zębów zapobiegają procesowi zaniku kości szczęki lub żuchwy po utracie naturalnego zęba, utrzymując integralność tych struktur,
- w porównaniu do ruchomych protez, implanty nie wywołują uczucia dyskomfortu ani uczucia obcości w jamie ustnej,
- przy właściwej higienie i pielęgnacji, a także regularnym kontrolom u stomatologa, implanty zębowe mogą służyć wiele lat, często nawet do końca życia.
Wskazania do leczenia implantologicznego
Wstawienie implantu stomatologicznego warto rozważyć w kilku sytuacjach. Przede wszystkim takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku utraty jednego lub kilku zębów, szczególnie jeśli pacjentowi zależy na trwałym efekcie i naturalnym wyglądzie. Jak już wspomniano, implanty mogą być doskonałą alternatywą dla mostów, ponieważ nie wymagają preparowania sąsiednich zębów. Wskazaniem do leczenia implantologicznego może być również nietolerancja tradycyjnych, wyjmowanych protez. Trzeba pamiętać, że braki międzyzębowe w żuchwie lub szczęce to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Zdecydowana większość specjalistów uważa, że braki zębowe powinny być uzupełnione jak najszybciej. Procesy następujące po utracie jednego zęba mogą prowadzić do osłabienie pozostałych. W takim przypadku całe leczenie ulega wydłużeniu i może wymagać większej ingerencji chirurgicznej.
Wszczepienie implantu zębów – krok po kroku
Leczenie implantologiczne zawsze zaczyna się od dokładnej diagnostyki. Lekarz stomatolog ocenia stan uzębienia, może zalecić także wykonanie RTG lub tomografii komputerowej w obszarze struktur anatomicznych jamy ustnej, szczęki i żuchwy. Na tej podstawie specjalista sugeruje pacjentowi najlepsze według niego rozwiązanie. Po opracowaniu i zaakceptowaniu planu leczenia ustalana jest data zabiegu. Wbrew pozorom samo wstawienie implantu zębowego nie jest skomplikowaną procedurą. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu przebiega on całkowicie bezboleśnie.
Implanty zębowe w Gdańsku – gdzie wykonać zabieg?
Implanty stomatologiczne to inwestycja we własny komfort i zdrowie. Właściwie dobrane, nie tylko wyglądają bardzo naturalnie, ale też pozwalają skutecznie odbudować wybrakowane uzębienie. Niestety, implanty zębowe, podobnie jak bardziej zaawansowane protezy, nie są refundowane przez NFZ. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć wybór gabinetu. W Gdańsku nie brakuje nowoczesnych klinik, które dbają o zdrowie i piękny uśmiech pacjentów. Warto wybrać taki gabinet, w którym leczeniem implantologicznym zajmują się doświadczeni specjaliści. Dobrze, jeśli placówka oferuje także diagnostykę na miejscu oraz indywidualny plan leczenia dostosowany do potrzeb pacjenta.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.