Skóra zimą jest narażona na szereg czynników, które mogą ją dodatkowo wysuszać. Niska temperatura, wiatr i powietrze mroźne na zewnątrz, a w środku budynku nagrzane i suche od grzejników. W takich warunkach łatwo o nadmierne odparowywanie wilgoci z naskórka. Jak szybko nawilżyć odwodnioną skórę? Trzeba sięgnąć po mocno nawilżający balsam do ciała i zastosować się do kilku wskazówek świadomej pielęgnacji, które znajdziesz w tym artykule.
Balsam nawilżający do ciała, a może masło lub lotion?
Czym się różni balsam intensywnie nawilżający od lotionu i masła do ciała? To różne rodzaje kosmetyków do pielęgnacji skóry, które różnią się przede wszystkim konsystencją i oczywiście zawartością składników odżywczych.
- Lotion ma konsystencję najlżejszą z trzech wymienionych produktów, przypomina mleczko. Szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. Jest idealny do codziennego użytku, szczególnie w przypadku skóry normalnej lub okresowo przesuszonej zimą. Lekka formuła sprawia, że lotiony są odpowiednim wyborem dla osób, które nie lubią ciężkich konsystencji maseł.
- Konsystencja balsamów nawilżających do ciała jest średnio gęsta, lżejsza niż masło, ale bardziej kremowa niż lotion. Często zawierają składniki nawilżające, takie jak trehaloza, ale też regenerujące jak np. wąkrotka azjatycka.
- Najgęstsza i najbardziej treściwa jest konsystencja maseł do ciała, które zawierają dużą ilość tłuszczów roślinnych, takich jak masło shea, masło kakaowe czy oleje roślinne (np. ze słodkich migdałów, arganowy, jojoba, skwalan). Masła do ciała są odpowiednie do bardzo suchej, szorstkiej lub zniszczonej skóry, wymagającej intensywnej regeneracji. Tworzą ochronną warstwę na skórze, dzięki czemu skutecznie zapobiegają utracie wody. Zwykle trzeba chwilkę poczekać, aż wchłoną się, dlatego najlepiej stosować je wieczorem.
Balsam intensywnie nawilżający – najlepsze składniki
Które składniki balsamów intensywnie nawilżają ciało? W sezonie jesień-zima sięgaj po produkty, które zawierają np.:
- olejki roślinne (np. jojoba, arganowy, z pestek malin, ze słodkich migdałów, makadamia, z czarnuszki) – intensywnie odżywiają i zabezpieczają skórę przed utratą wilgoci,
- masło shea – działa nawilżająco i regenerująco, pozostawiając skórę gładką i miękką,
- kwas hialuronowy, trehaloza, ksylitol – wiążą wodę w skórze, zapewniając długotrwałe nawilżenie,
- gliceryna roślinna – pomaga zatrzymać wilgoć w naskórku,
- naturalne ekstrakty roślinne (np. z wąkrotki azjatyckiej, żurawiny, drzewa sandałowego, bursztynu, gruszki) – wzmacniają barierę ochronną skóry i nadają produktom piękny zapach,
- witaminy E i C – wspierają regenerację i działają przeciwutleniająco.
Do nawilżania ciała zimą oczywistym wyborem będą treściwe masła, ale jeśli nie odpowiada Ci ich konsystencja, wybierz balsam lub lotion. Najważniejsza jest regularność w stosowaniu – najlepiej nakładać nawilżający produkt na ciało rano i wieczorem. Co jeszcze można zrobić, aby ciało było w okresie jesienno-zimowym lepiej nawilżone?
Oczyszczaj skórę bez wysuszania – naturalny żel do mycia ciała
Do codziennego mycia wybieraj naturalny żel do mycia ciała lub inne preparaty delikatnie myjące o konsystencji olejku, mleczka lub kremu. Nawilżające żele powinny być łagodne dla naturalnego mikrobiomu. Wybieraj takie z zawartością gliceryny – doskonale nawadniają suchą skórę.
Przesuszony naskórek zimą ma tendencję do łuszczenia się. Jak pozbyć się martwego naskórka, nie podrażniając dodatkowo skóry? Peeling do ciała z soli naturalnej złuszczy delikatnie skórę, ale też ją nawilży Wybieraj produkty z zawartością naturalnych maseł i olei, które od razu delikatnie natłuszczają. Zafunduj sobie przyjemność peelingu raz w tygodniu. Po kąpieli lub prysznicu nałóż balsam do ciała – mocno nawilżający.
Zimowa pielęgnacja naturalnymi kosmetykami – dodatkowe wskazówki
- Balsam do ciała naturalny nakładaj również na stopy lub dłonie. Przed pójściem spać posmaruj stopy intensywnie regenerującym kremem z masłem shea lub masłem kokosowym.
- Zima to idealny moment na zastosowanie olejków do ciała. Możesz je aplikować na szczególnie przesuszone partie ciała, jak kolana i łokcie. Odżywcze olejki do ciała warto stosować, gdy ciało jest jeszcze wilgotne po kąpieli.
- Do ochrony ust zimą sprawdza się lanolina kosmetyczna albo pachnące masełka do ust.
- Jak zadbać o suchą skórę na twarzy? Odpowiedzią się regenerujące maski na noc. Otulają skórę “pierzynką” składników aktywnych i nawilżających.
Ważna jest konsekwencja i codzienne nawilżanie skóry rano i wieczorem. Pamiętaj też o zdrowej diecie bogatej w kwasy tłuszczowe omega oraz o piciu minimum 2 litrów płynów dziennie! Dbaj o siebie, stosując naturalną i świadomą pielęgnację.