Toksyczny związek to relacja, która przynosi więcej bólu, frustracji i wyczerpania niż szczęścia i spełnienia. Nie łatwo dostrzega się, że znalazło się w takiej sytuacji, a jeszcze trudniej podjąć kroki ku poprawie lub odejściu. Kluczem jest zrozumienie, że zasługujecie na zdrową, wspierającą relację i podjęcie działań w tym kierunku. Poniżej przedstawiamy porady, jak poradzić sobie z toksycznym związkiem.

Toksyczny związek – Jak go rozpoznać?

Pierwszym krokiem w tej sytuacji jest uświadomienie sobie, że relacja, w której jesteście, może być szkodliwa. Istnieją oczywiście do tego pewne przesłanki, o których warto wspomnieć. Takie związki cechują się najczęściej:

  • Brakiem szacunku, stałą krytyką, obrażaniem, lekceważeniem waszych uczuć i potrzeb,
  • Manipulacją emocjonalną – partner może używać waszych emocji, by was kontrolować, wzbudzać poczucie winy lub sprawiać, że czujecie się odpowiedzialni za jego samopoczucie,
  • Izolowaniem was od przyjaciół, rodziny, a nawet pasji czy pracy,
  • Manipulowaniem wami w taki sposób, że zaczynacie wątpić w swoje odczucia, wspomnienia i rzeczywistość,
  • Brakiem równowagi. W takiej relacji jedna osoba stale daje więcej wsparcia, troski i uwagi, podczas gdy druga jedynie bierze.

Oczywiście niekiedy miłość przesłania widok na uświadomienie sobie, że jest to toksyczny związek. W takiej sytuacji możecie sięgnąć po Książkę „To (nie) miłość”, która świetnie uświadamia, w jakiej sytuacji się znajdujecie. Przydaje się zarówno do nabycia takiej świadomości, ale i jest trafionym kompanem po bolesnym rozstaniu.

Szczerość i wyznaczanie granic to podstawa

Jeśli uznacie, że istnieje szansa na zmianę, spróbujcie porozmawiać z partnerem. Wyjaśnijcie swoje uczucia, używając komunikatów, które podkreślą, że czujecie się zranieni. Unikajcie obwiniania i skoncentrujcie się na swoich odczuciach, a nie na oskarżaniu drugiej osoby. Bądźcie konkretni i przedstawcie sytuacje, które wam zraniły. Jasno zaznaczcie, co sprawiło, że poczuliście się w dany sposób.

Często partner nie jest świadomy swojego zachowania lub jego skutków. Rozmowa może pomóc zrozumieć wasze wzajemne potrzeby i stać się początkiem zmian.

Granice to kluczowy element zdrowych relacji. Określcie więc, co jest dla was nieakceptowalne, i wyraźnie to zakomunikujcie. Pamiętajcie, że granice są skuteczne tylko wtedy, gdy konsekwentnie ich bronicie. Jeśli partner je przekracza, musicie być gotowi, aby odpowiednio zareagować.

Wiedza może być ratunkiem

Aby zbudować w sobie jak największą dojrzałość emocjonalną, stawiajcie na poszerzanie swojej wiedzy. Przydadzą się do tego książki o relacjach rozmaitej maści. Czytanie nie tylko rozwijanie wyobraźnie, ale również uświadamia nas w tym, co możemy w sobie poprawić, a co partner powinien zmienić, aby wasz związek zmienił swoją istotę. W tej kategorii znajdziecie również pozycje, które pozwolą wam pokochać siebie, co pozwoli wam opuścić destrukcyjne dla was relacje.

Oczywiście książka o związkach  może również pomóc w uświadomieniu partnerowi, że musicie popracować nad sobą. „Porozmawiajmy o związkach” to zbiór niesamowitych refleksji pozwalający dostrzec, że relacja to nie tylko miłość, ale również problemy, nad którymi trzeba pracować. Toksyczny związek nie musi być skazany na porażkę, jeśli obydwoje zechcecie nad nim pracować.

Wasze zdrowie psychiczne i emocjonalne są priorytetem. Macie prawo do życia w relacji, która przynosi szczęście, wsparcie i wzajemny szacunek. Najważniejsze to podjąć decyzję, czy dany związek jest do uratowania, czy też jego porażka jest z góry przesądzona.