Smaczne wypieki to dla wielu osób podstawa posiłków. Jednak aby móc cieszyć się chlebem nie tylko smacznym, ale również zdrowym, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

  1. Dobry chleb na diecie – jakie pieczywo jest najzdrowsze?
  2. Piekarnia rzemieślnicza – na co zwrócić uwagę, wybierając pieczywo?

Jakie rodzaje pieczywa są najzdrowsze i najlepsze do jedzenia na co dzień? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Dobry chleb na diecie – jakie pieczywo jest najzdrowsze?

Chleb jest ważnym elementem diety – pyszne kanapki, croissanty, bagietki czy bułki to dla wielu niezbędne elementy śniadania. Jednak obecnie coraz więcej osób obawia się, że nie jest to najlepsze ze zdrowotnego punktu widzenia rozwiązanie. Czy jednak jest tak naprawdę? Prawda jest taka, że całkowita rezygnacja z chleba nie jest wcale najlepszym pomysłem. Pieczywo jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, dobrze jest jednak wiedzieć, jaki rodzaj jest najlepszy. Podczas wybierania chlebów i bułek należy zwrócić uwagę na rodzaj mąki użytej do wypieku. Najmniej korzystna jest mąka biała, oczyszczona, ponieważ podczas jej produkcji traci ona wartości odżywcze. Najlepszym wyborem jest mąka razowa. Co więcej, należy zdecydować między pieczywem na zakwasie a wykonanym przy użyciu drożdży. Chociaż jest ono znacznie estetyczniejsze i dla wielu osób smaczniejsze, pieczywo robione na drożdżach jest mniej zdrowe. Chleby na zakwasie mają niższy indeks glikemiczny, co więcej, posiadają bakterie kwasu mlekowego, które wspierają naturalną pracę jelit. Warto pamiętać, że ciemny chleb nie oznacza od razu zdrowego chleba – niektórzy po prostu barwią swoje wypieki, dlatego konieczna jest znajomość składu produktu.

Piekarnia rzemieślnicza – na co zwrócić uwagę, wybierając pieczywo?

Dobra piekarnia to podstawa podczas poszukiwania najlepszego pieczywa. Prawda jest jednak taka, że dobra piekarnie poznaje się właśnie po oferowanych produktach. Z tego powodu to właśnie na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Przykładowo, kupując chleb dobrze jest przyjrzeć się na pierwszym miejscu skórce. Powinna być chrupiąca, twarda, złocistą lub brązowa w zależności od gatunku mąki. Co więcej, chleb powinien powracać do swojego pierwotnego kształtu po lekkim zgnieceniu. Ważny jest naturalnie także kolor. Tradycyjnie uznaje się, że im jaśniejszy wypiek, tym mniej jest on zdrowy. To, że trzeba czytać składy jest dość oczywiste, jednak poza tym warto również zwrócić uwagę na datę ważności chleba. Te, które mają ją dość długą, najprawdopodobniej posiadają sporo dodatków chemicznych. Zazwyczaj dobry chleb może być świeży do tygodnia, w zależności od rodzaju (pieczywo na zakwasie jest trwalsze od drożdżowego).