Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Spośród wszystkich instrumentów rynku kapitałowego obligacje skarbowe uchodzą za najmniej ryzykowne. Decyduje o tym emitent, czyli w wypadku skarbówek po prostu Skarb Państwa. Polski inwestor może oczywiście kupować mające bardzo dobrą opinię obligacje polskie, ale może także mieć w swoim portfelu papiery dłużne innych krajów. 

Niskie ryzyko nie jest jedyną zaletą obligacji skarbowych. Inną jest ochrona przed inflacją, bo jeśli tylko dokonamy właściwego zakupu obligacji ich oprocentowanie „pokona inflację”, a więc będzie wyższe niż stopa inflacji. To ważne zastrzeżenie, bo obecnie oferta bankowych depozytów jest w większości wypadków mniej atrakcyjna i trzymając oszczędności w bankach po prostu tracimy. Kolejnymi zaletami skarbówek są dywersyfikacja naszego portfela inwestycyjnego (czyli rozproszenie ryzyka) oraz jego stabilizacja, bo wahania są tu znacznie mniejsze niż w wypadku akcji.

Fundusz obligacji może być lepszy

Inwestor ma dwie podstawowe możliwości uzupełnienia swojego portfela o obligacje skarbowe. Jednym jest kupno jednostek uczestnictwa funduszu lub funduszy obligacji, drugim samodzielny zakup obligacji.

To pierwsze rozwiązanie wydaje się szczególnie wskazane dla osób nieposiadających doświadczenia i wiedzy o rynku kapitałowym. Choć dla niektórych może to zabrzmieć zaskakująco – inwestując w fundusze ponosimy przecież pewne opłaty – to jednak jest duża szansa, że stopa zwrotu, czyli zysk z inwestycji w fundusz będzie wyższa niż przy samodzielnym inwestowaniu w obligacje. Wynika to z wielu przyczyn, a jest wśród nich także kupowanie obligacji przez fundusze ze stosunkowo dużym dyskontem oraz wzbogacanie komponentu inwestycyjnego innymi instrumentami.

Zakup przez Internet – szybko i wygodnie

Co trzeba zrobić, aby stać się właścicielem obligacji? Pierwszym krokiem jest założenie rachunku maklerskiego. Można tego dokonać na przykład w bankach lub domach maklerskich. Procedura nie jest skomplikowana i raczej szybka, ale jest niezbędna. Trudniejszy jest kolejny krok, czyli wybór dostępnych obligacji. Musimy zapoznać się z dostępnymi seriami i rodzajem obligacji zwracając szczególną uwagę na serie oraz czas trwania obligacji, czyli czas, po którym Skarb Państwa zgodnie ze swoim zobowiązaniem wykupi u nas swój dług (wraz z odsetkami).

Samego zakupu obligacji możemy dokonać korzystając z usług banku, platform internetowych, a nawet aplikacji mobilnych, a także bezpośrednio od emitenta. Najprostszym, najmniej czasochłonnymi i najwygodniejszym sposobem bezpośredniego zakupu obligacji jest rzecz jasna Internet.

Jeśli się na to zdecydujemy, to można skorzystać z platformy należącej do Ministerstwa Finansów, które bezpośrednio zajmuje się emisją polskich obligacji (https://www.obligacjeskarbowe.pl/), ale do naszej dyspozycji są również strony internetowe banków, biur maklerskich, a wreszcie specjalistyczne platformy inwestycyjne.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.