Trwają Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej i choć emocje towarzyszące zwycięstwom ulubionej drużyny potrafią być gorące, nic nie może równać się z radością, jaką każdego dnia daje relacja z ukochanym psem, kotem czy innym pupilem. Nie dziwi więc, że coraz więcej Polaków decyduje się na posiadanie domowego zwierzaka. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie grupy Fressnapf, do której należą specjalistyczne sklepy z artykułami dla zwierząt Maxi Zoo, Polska wygrywa na tle pozostałych ankietowanych krajów pod względem liczby opiekunów czworonogów. W przeciwieństwie do drużyn piłkarskich rywalizujących w Euro, miłośnicy zwierząt i ich podopieczni zawsze grają do jednej bramki.

Drużyna na medal: zwierzaki mieszkają w co drugim domu w Europie

To, że zwierzaki żyją w naszych domach wydaje się powszechne, ale jak prezentuje się to w liczbach sprawdziła grupa Fressnapf, do której należy sieć Maxi Zoo. Spółka przeprowadziła badanie, w którym przyjrzała się populacji zwierząt domowych oraz ich opiekunów. Wzięło w nim udział ponad 36 000 uczestników z wiodących krajów występujących na Euro 2024, w tym Polski, Francji, Belgii, Danii, Holandii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Węgier i Rumunii. Jak pokazały wyniki, zwierzaki żyją w co drugim domu w Europie, ale Europejczycy różnią się w swoich preferencjach dotyczących ich posiadania. Tak jak różnią się drużyny grające na piłkarskim boisku.

– Chcieliśmy rzucić więcej światła na to, jak polscy opiekunowie zwierzaków wypadają na tle innych krajów Europy. W badaniu przeprowadzonym przez Fressnapf zapytaliśmy między innymi o to, czy wolą psy czy koty, ile zwierzaków mają w swoich domach. Ponieważ trwające obecnie w Niemczech Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej prowokują do porównań, zwłaszcza w kontekście drużyn narodowych, to idealny moment, by te dane przedstawić. Okazuje się, że co drugi Europejczyk dzieli dom ze swoim pupilem. Nieco inne są jednak nasze preferencje dotyczące psów i kotów. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że mimo różnic, drużyny zwierzaków i ich opiekunów nie muszą ze sobą rywalizować, bo zawsze są na medal. – mówi Wojciech Kamiński, Dyrektor Zarządzający Maxi Zoo Polska.

Polska championem

Choć Polska nie uczestniczy już w rozgrywkach Euro, wiedzie prym w kilku kategoriach, jeśli chodzi o posiadanie domowego pupila. To właśnie największy odsetek badanych, bo aż 36% stanowią nowi opiekunowie czworonogów z Polski. Oznacza to, że coraz chętniej zapraszamy zwierzaki pod swój dach, by tworzyć z nimi domowe drużyny. Jesteśmy także liderem, jeśli chodzi o odsetek posiadanych psów. Te zamieszkują  aż 75% polskich domów deklarujących posiadanie chociażby jednego zwierzaka. Ale w tym przypadku podium dzielimy z Węgrami i Danią.

Drużyna kotów coraz silniejsza

Koty zajmują drugie miejsce pod względem popularności w polskich domach, ale liczba ich opiekunów stale rośnie. Co ciekawe, rodzime mruczki lubią chodzić własnymi drogami nie tylko w teorii, bowiem większość z nich, czyli 55% to tzw. koty wychodzące. I w tym trendzie nie wyróżniają się na tle swoich przyjaciół z innych krajów. Wyjątkiem są Niemcy, gdzie większość kotów żyje w domu. Podczas swoich wypraw na świeżym powietrzu mruczki często pokonują odległości kilku kilometrów, co można porównać do dystansu, jaki pokonują piłkarze podczas każdego meczu. W kategorii ilości kocich drużyn prym wiodą takie kraje jak Niemcy i Francja, czyli faworyci Euro, a także Austria, Szwajcaria i Belgia. Z kolei mieszkańcy Holandii oraz Rumunii nie chcą wiązać się z jednym zespołem i preferują ex equo psy i koty.

Rumunia nieoczywistym faworytem

W kategorii „więcej niż jednej zwierzak” liderem jest Rumunia, bo aż 66% tamtejszych opiekunów preferuje bardziej liczny team. Polska plasuje się wśród pozostałych krajów Europy, gdzie średnia to 58%.

Niemcy najstarszą drużyną

Według badania przeprowadzonego przez Fressnapf i Maxi Zoo, średni wiek opiekuna zwierzaka w Europie wynosi 46 lat. To znacznie więcej niż w przypadku zawodowego piłkarza grającego w mistrzostwach. Najstarsza drużyna piłkarska na Euro to reprezentacja Niemiec, gdzie średnia wieku zawodników wynosi między 28 a 29 lat. Niemcy wygrywają także w kategorii najstarszych opiekunów czworonogów, ze średnią wynoszącą 48 lat. Drugą najstarszą drużyną piłkarską na Euro są Duńczycy, których zawodnicy mają średnio niespełna 28 lat. Opiekunowie zwierzaków są tu jednak najmłodsi, bo ich wiek to przeciętnie 45 lat.

Piłka nożna to sport zespołowy. Każdy w drużynie ma swoją określoną rolę, ale tylko dobra współpraca gwarantuje sukces na boisku, o czym wiedzą doskonale zawodnicy i kibice trwającego właśnie w Niemczech Euro 2024.  Nie inaczej jest w przypadku relacji z czworonożnymi domownikami. Aby dobrze bawić się każdego dnia i budować szczęśliwą relację z psem lub kotem trzeba działać w zespole. Jak potoczą się losy tegorocznych mistrzostw, okaże się dopiero w połowie lipca, ale każdy kto tworzy drużynę ze swoim kotem, psem czy chomikiem już może czuć się zwycięzcą, bo w takim duecie każdy dzień jest powodem do świętowania.