Osoby, które zastanawiają się, jakie okna tarasowe są najlepsze, powinny w pierwszej kolejności poznać dostępne typy. Najpopularniejsze są wersje przesuwne, składane i uchylno-rozwierne. Okna przesuwne oferują łatwy dostęp i oszczędność miejsca, gdyż nie otwierają się na zewnątrz ani do środka, ale przesuwają wzdłuż torów. Okna składane, znane również jako harmonijkowe, pozwalają na otwarcie całej przestrzeni i połączenie wnętrza z tarasem lub ogrodem. Uchylno-rozwierne są z kolei polecane osobom, które cenią sobie bezpieczeństwo i możliwość mikrowentylacji.

Materiały ram okiennych

Rodzaj materiału, z którego są wykonane ramy okien tarasowych wpływa zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność stolarki. PVC jest ekonomicznym wyborem, bowiem zapewnia dobrą izolację termiczną i jest łatwy w utrzymaniu. Drewno to klasyka, która dodaje elegancji i ciepła, ale wymaga regularnej konserwacji. Aluminium, choć droższe, zapewnia trwałość, nowoczesny wygląd i jest lekkie, co ułatwia obsługę dużych przeszkleń.

Okna na wymiar – parametry techniczne

Podczas wyboru okien tarasowych, kluczowe są parametry techniczne, które mają bezpośredni wpływ na komfort i efektywność energetyczną domu. Współczynnik przenikania ciepła (Uw) jest jednym z najważniejszych wskaźników, określającym izolacyjność termiczną okien. Im niższa wartość Uw, tym lepsza izolacja, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Dla osiągnięcia optymalnej wydajności warto szukać okien o wartości Uw poniżej 1,1 W/(m²K), które są klasyfikowane jako energooszczędne.

Współczynnik przepuszczalności światła, znany również jako LT (Light Transmission), jest kolejnym ważnym parametrem, szczególnie w kontekście naturalnego oświetlenia pomieszczeń. Wysoki współczynnik LT oznacza, że więcej światła naturalnego może przenikać przez szyby, co nie tylko poprawia estetykę wnętrza, ale także może przyczynić się do obniżenia kosztów energii elektrycznej, dzięki mniejszemu użyciu sztucznego oświetlenia w ciągu dnia.

Pozostałe parametry, które warto wziąć pod uwagę

Izolacyjność akustyczna okien, wyrażana przez współczynnik Rw (redukcja dźwięku), jest niezbędna w miejscach o dużym natężeniu hałasu. Dobrej jakości okna na wymiar powinny oferować współczynnik Rw na poziomie co najmniej 30 dB, co zapewnia znaczną redukcję zewnętrznych dźwięków.

Wybierając okna tarasowe, nie można nie wspomnieć o aspektach związanych z bezpieczeństwem. Stolarka powinna być wyposażona w solidne zamki, a także w zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak klamki z kluczami czy zaczepy antywyważeniowe. Szkło hartowane lub laminowane zapewni dodatkową ochronę przed włamaniem, a także zwiększy bezpieczeństwo użytkowników w przypadku stłuczenia.

Przy wyborze okien tarasowych trzeba też uwzględnić warunki pogodowe. W obszarach narażonych na silne wiatry czy intensywne opady, okna na wymiar muszą być szczególnie odporne na te czynniki.

Wybierz swoje wymarzone okna tarasowe! Eko-Okna – okna na wymiar Wrocław!