W Łodzi trwa dwudniowe Forum Bezpieczeństwa. Przedstawiciele rządu i administracji publicznej wraz z osobami zarządzającymi bezpieczeństwem w firmach sektorów ICT, IT, BI czy energetyki dyskutują m.in. o obronie powszechnej, odporności infrastruktury czy bezpieczeństwie energetycznym i cyfrowym.

Forum Bezpieczeństwa to dwudniowe wydarzenie skierowane do ekspertów zarządzających bezpieczeństwem w sektorze publicznym, pozarządowym i prywatnym. Tematem przewodnim III edycji wydarzenia są wszystkie linie frontu – od konieczności zwiększania obrony powszechnej, zapewnienia odpornej infrastruktury, bezpieczeństwa energetycznego i cyfrowego, aż po ochronę sygnalistów, kontrolę przepływów migracyjnych czy społeczne koszty życia w cieniu wojny.

Gośćmi tegorocznej edycji są m.in. przedstawiciele rządu i administracji publicznej oraz zarządzający kwestiami bezpieczeństwa w firmach sektora ICT, IT, BI oraz energetyki. Wśród panelistów nie zabrakło również ekspertów cyberbezpieczeństwa, naukowców oraz przedstawicieli pracodawców i think tanków.

W części otwierającej do uczestników konferencji ważne przesłanie skierowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. „Bezpieczeństwo to temat bardzo istotny z punktu widzenia każdego z nas, również z punktu widzenia samorządów, które z utęsknieniem czekają na ustawę o ochronie ludności. To będą też nasze zobowiązania w stosunku do mieszkańców, które będziemy spełniali i które musimy spełnić jak najszybciej” – zadeklarowała.

Wystąpienie wprowadzające wygłosił wiceminister Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, który mówił o perspektywie strategicznej oraz wadze współpracy cywilnej i wojskowej.

„Kwestie bezpieczeństwa stały się priorytetem na każdej płaszczyźnie działania państwa. Zarówno jeśli chodzi o samorząd, poziom państwowy, jak i o firmy. Każdy element naszej przestrzeni jest dzisiaj podporządkowany temu priorytetowi” – powiedział wiceminister. „W przypadku zagrożenia nie broni się po prostu wojsko, tylko broni się państwo i każdy jego element. Mamy wspólnie dużo do zrobienia, także w szkołach, urzędach i firmach. Potrzebne jest ćwiczenie i przegląd procedur. Każdy z nas może od siebie coś dołożyć w tej sprawie” – podkreślił.

Pełnoskalowa wojna w Ukrainie, konflikt zbrojny w Strefie Gazy czy rosnący niepokój na granicy z Białorusią wywołują liczne dyskusje nie tylko o powszechnej obronie polskiego społeczeństwa, ale również o, tak istotnym dla funkcjonowania państwa, bezpieczeństwie energetycznym. O tym, jak ważne jest wzmacnianie infrastruktury krytycznej, w obliczu różnych zagrożeń, rozmawiali gen. Radosław Kujawa, sekretarz stanu w KPRM, zastępca koordynatora Służb Specjalnych, oraz Witold Drożdż, członek zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych w Orange Polska.

„Bez zbudowanego bardzo mocnego >>systemu immunologicznego<<, w czym państwo siłą rzeczy musi grać pierwsze skrzypce, nie wyobrażam sobie funkcjonowania w dzisiejszych realiach żadnego złożonego biznesu. Przemysł związany z nowymi technologiami, cyfryzacja, w momencie jakiegoś poważnego problemu z dostawami prądu po prostu przestaje istnieć. Pomimo stosowania rozwiązań mających na celu optymalizację wykorzystania energii elektrycznej, jesteśmy skazani na dość lawinowo rosnącą konsumpcję energii” – powiedział Witold Drożdż. „Interwencja i zaangażowanie państwa są jak najbardziej właściwe w obliczu wyzwań, przed którymi stoimy” – dodał.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud oraz Fundacja Forum Bezpieczeństwa, a głównymi patronami: prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Konfederacja Lewiatan i Unia Metropolii Polskich. Partnerem technologicznym jest Orange Polska.

Więcej na temat programu i zaproszonych gości na stronie: www.forumbezpieczenstwa.pl

Źródło informacji: Orange Polska