Gdy zapadła już decyzja o wizycie z dzieckiem u psychologa, dobrze jest przygotować się do niej jak najlepiej. Właściwe podejście rodzica może przyczynić się do znaczącej poprawy skuteczności spotkania z maluchem. O czym należy zatem pamiętać?
Spis treści
Pierwsza wizyta – bez dziecka
Rodzice są często zaskoczeni tym, że psycholog dziecięcy zaprasza ich na pierwszą wizytę bez obecności dziecka, choć przecież to właśnie malucha dotyczy problem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że oni sami również powinni nabrać pewności, że powierzają opiekę nad dzieckiem osobie godnej zaufania. W czasie pierwszego spotkania można zresztą nie tylko lepiej poznać psychologa, ale również skorzystać z okazji do tego, aby wyrazić własne obawy i wskazać to, co jest źródłem niepokoju. Obecność dziecka może też sprawiać, że rodzice będą czuć się skrępowani w mówieniu o własnych emocjach, w tym zwłaszcza o tych, które sami oceniają jako negatywne. Mając za rozmówcę jedynie psychologa łatwiej jest pokonać barierę stworzoną we własnej głowie i dotyczącej tego, co wypada oraz tego, co może nie być uznane za właściwe.
Podczas pierwszej wizyty psycholog w Gdańsku ma też okazję do tego, aby uzyskać pełen obraz sytuacji. Spotkanie z rodzicem pozwala mu znacząco poszerzyć perspektywę, a to z kolei przyczynia się do lepszego zrozumienia nie tylko przyczyn trudności, ale i samej sytuacji rodziny. Wcale nie najmniej istotne jest też to, że rozmowa z opiekunami pozwala na ustalenie, jakie są ich oczekiwania. Choć wiele mówi się o pracy psychologa, ciągle jeszcze nie brakuje osób przekonanych, że już pierwsza wizyta w jego gabinecie może rozwiązać poważne problemy. Nie jest to prawda, a im szybciej dorośli się o tym dowiedzą, tym lepiej będzie się układać ich współpraca ze specjalistą.
Dziecko w gabinecie psychologa – to warto wiedzieć
Wiadomo już, jak wygląda wizyta u psychologa z perspektywy rodziców, czas więc zadać sobie pytanie o to, jak będzie ona przebiegała, gdy w gabinecie pojawi się dziecko. Rodzice, którzy obawiają się, że wizyta zakończy się niepowodzeniem choćby dlatego, że maluch ma problemy z utrzymaniem koncentracji, mogą odetchnąć z ulgą. Spotkanie z dzieckiem wcale nie polega na zadawaniu pytań i oczekiwaniu od pacjenta precyzyjnych odpowiedzi.
Zwykle jest czasem spędzonym na zabawach, grach i różnego rodzaju łamigłówkach. Dziecko kończy historie opowiadane przez psychologa, rysuje, układa obrazki i wykonuje wiele innych interesujących czynności. Gdy jego koncentracja zaczyna spadać, jest zajmowane innym zadaniem, nie ma więc ryzyka, że w czasie spotkania z psychologiem będzie się nudziło. Co ważne, dziecko nie jest badane tak długo, jak nie wyraża na to chęci. Ma prawo obawiać się obcej, dorosłej osoby, zwłaszcza jeśli już wcześniej miało negatywne doświadczenia w tym zakresie. Psycholog doskonale zdaje sobie z tego sprawy i analizując wyniki pracy z dzieckiem liczy się z tym, że stres może być czynnikiem znacząco wpływającym na ich wyniki. Przebieg konsultacji z dzieckiem jest też uzależniony od jego wieku. Psycholog w Gdańsku inaczej pracuje więc z pięciolatkiem, a inaczej z nastolatkiem.
Fot.: freepik.com
Materiał zewnętrzny