Odzież ochronna w wielu zawodach odgrywa bardzo ważną rolę w kwestii zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Coraz częściej jest także znakiem rozpoznawczym firmy, dlatego też dużą wagę przywiązuje się do jej estetyki. Pozwala zabezpieczyć prywatne ubranie pracownika przed zniszczeniem i ma zapewnić mu komfort podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Najważniejszą kwestią jest jednak jej wytrzymałość. Dowiedz się, dlaczego przywiązuje się do tego dużą wagę.

Czym jest odzież ochronna?

Zgodnie z Kodeksem Pracy obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży BHP lub też wypłacenie ekwiwalentu przeznaczonego na jej zakup. Wśród dostępnych opcji można wymienić dwa rodzaje odzieży BHP, które różnią się od siebie stopniem ochrony. Pierwszym z nich jest odzież robocza. Ma ona za zadanie zabezpieczyć ubiór pracownika przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Może być również wykorzystywana, aby zapewnić należytą czystość w miejscu pracy. Zakres ochrony w jej przypadku dotyczy jedynie czynników, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Drugi rodzaj odzieży BHP to odzież ochronna. Jej najważniejszą funkcją jest zabezpieczenie pracownika przed zagrożeniem, które mogłoby być efektem wykonywanej pracy. Mowa tutaj m.in. o zranieniu, porażeniu prądem, narażeniu na niską lub wysoką temperaturę czy też przenikaniu do organizmu szkodliwych substancji. Wyróżnia się tutaj dwie kategorie. Pierwsza z nich obejmuje ubrania, które eliminują niewielkie zagrożenia, druga natomiast zabezpiecza przed utratą zdrowia i życia.

Wytrzymałość odzieży BHP a bezpieczeństwo

Najważniejszą kwestią, o jakiej należy wspomnieć w kontekście wytrzymałości odzieży BHP, jest bezpieczeństwo. Jako że jej głównym celem jest ochrona pracowników przed zagrożeniami, musi być odpowiednio mocna. Wytrzymała odzież robocza może zapobiec obrażeniom związanym m.in. z ekspozycją na chemikalia czy niekorzystne temperatury, a także mechanicznym uszkodzeniom ciała.

W niektórych branżach istnieją konkretne przepisy dotyczące rodzaju i jakości odzieży ochronnej, którą muszą nosić pracownicy. Wytrzymała odzież spełniająca te wymagania może pomóc przedsiębiorstwu w spełnieniu obowiązujących norm bezpieczeństwa.

Wytrzymałość odzieży BHP przekłada się również na koszty. Wybór elementów ubioru, które będą mocne i trwałe w dłuższej perspektywie przełoży się na minimalizację wydatków związanych z jej częstą wymianą.

Jak wybrać odzież ochronną?

Zakupu odzieży ochronnej najlepiej dokonać u profesjonalnego producenta, będzie to bowiem gwarancja wysokiej jakości i zgodności z obowiązującymi normami. Trzeba również pamiętać o tym, że powinna być ona dostosowana do specyfiki branży, tylko wtedy będzie bowiem w stanie zapewnić właściwą ochronę. Wygląd odzieży również ma znaczenie. Aby pracownik czuł się dobrze, odzież robocza powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna i stylowa.

Podsumowując, odzież robocza powinna być wytrzymała, ponieważ jest to czynnik o kluczowym wpływie na bezpieczeństwo pracowników.

Zapraszamy po więcej informacji: Odzież BHP w Poznaniu.