Co roku miliony Polaków rozliczają się z fiskusem. Niestety samodzielne rozliczenie PIT może być dla niektórych osób trudne i prowadzić do powstania błędu w PIT. Jeśli w naszej deklaracji PIT pojawił się błąd – nie trzeba panikować! Wystarczy wówczas jak najszybciej złożyć korektę PIT. W jaki sposób można złożyć korektę PIT? Ile mamy czasu na złożenie takiej korekty? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Na czym polega korekta zeznania podatkowego?

Na początek warto wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega przygotowanie korekty zeznania podatkowego. Jest to proces, który pozwala podatnikom sprostować błędy lub ewentualne niedokładności, które z różnych powodów mogą pojawić się we wcześniej złożonych dokumentach. Korekty mogą być składane zarówno w przypadku deklaracji rocznych, jak i innych rodzajów zeznań. Warto mieć na uwadze, że jeżeli zeznanie PIT wymaga złożenia korekty, to jest to nie tylko prawo, ale również obowiązek podatnika.

Korekta PIT online (lub w formie papierowej) polega na złożeniu nowego dokumentu, który w całości zastępuje pierwotne zeznanie. Korektę można przygotować i złożyć za pomocą programu do PIT – darmowy program do PIT pozwala wygodnie rozliczyć się z fiskusem, a także złożyć korektę. Korekta PIT  oznacza konieczność przygotowania całej deklaracji z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych informacji oraz poprawek. Nie można natomiast skupić się jedynie na wypełnieniu pól, w które wkradł się błąd. Przygotowanie od nowa całej deklaracji może wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, ale program do rozliczania podatków został wyposażony w funkcję pozwalającą na błyskawiczną korektę PIT z uwzględnieniem wcześniejszej wersji dokumentu.

Czy korekta deklaracji podatkowej wiąże się z jakimiś konsekwencjami?

Następstwa wynikające ze złożenia korekty deklaracji podatkowej mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dla ułatwienia można je podzielić na trzy grupy: konsekwencje finansowe, prawne i administracyjne:

  • konsekwencje finansowe – w tym przypadku korekta PIT-37 przez internet może okazać się korzystna dla podatnika, jeżeli w drodze weryfikacji złożonej deklaracji PIT okaże się, że zapłacił on zbyt duży podatek. Wówczas przysługuje mu prawo do otrzymania zwrotu nadpłaty. Jeżeli natomiast zapłacony został mniejszy podatek, niż wynika to z zeznania, konieczne będzie dopłacenie różnicy.
  • konsekwencje prawne – dobra wiadomość dla wszystkich podatników, którzy przygotowując deklarację podatkową popełnili błąd jest taka, że jeżeli korekta zeznania rocznego PIT została dokonana dobrowolnie i przed wszczęciem postępowania przez urząd skarbowy, najczęściej odchodzi się od nałożenia jakichkolwiek sankcji. Z tego powodu nie powinno się czekać na pismo z urzędu skarbowego, tylko samemu wykazać inicjatywę.
  • konsekwencje administracyjne – należy również liczyć się z tym, że złożenie korekty wymaga dodatkowego zaangażowania nie tylko ze strony podatnika, ale w niektórych przypadkach również księgowej. Dodatkowo takie pismo może wydłużyć czas oczekiwania na ostateczne rozliczenie z urzędem skarbowym.

Jak widać, wspomniane konsekwencje nie są dotkliwe dla podatnika. Lepiej więc sprawnie załatwić nieprawidłowości w zeznaniu podatkowym, aby uniknąć kontroli podatkowej lub innych nieprzyjemności. Aby dowiedzieć się więcej na temat korekty PIT, warto odwiedzić portal podatkowy Podatnik.info, w którym zawsze znajdziemy aktualne i fachowe informacje na temat podatków i systemu podatkowego w Polsce.

Szybka korekta PIT-37 przez Internet

Program do rozliczania PIT oferujący opcję składania korekty to najlepszy sposób, aby można było szybko poradzić sobie z tym problemem. Popularny darmowy program do PIT przyda się więc nie tylko podczas przygotowywania zeznania PIT, ale również w takich awaryjnych sytuacjach. Warto więc pobrać aktualną wersję ze strony portalu poświęconego podatkom i mieć to narzędzie zawsze pod ręką.

Przed przystąpieniem do składania korekty należy upewnić się, że nowe informacje, które zostaną przekazane do urzędu skarbowego, są prawidłowe. Najczęściej popełniane błędy dotyczą z niepoprawnego przepisania informacji o dochodach, niewłaściwym wyliczeniem ulg lub nieuwzględnienia wszystkich źródeł przychodów uzyskanych w poprzednim roku.

Trzeba również pamiętać o tym, że skorygowany PIT-37 zastępuje w całości pierwotnie złożoną deklarację. Tym samym w celu złożenia korekty z wykorzystaniem programu do PIT należy wybrać formularz PIT-37 z sekcji korekty i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.

Porady związane z przygotowywaniem korekty PIT

W razie wątpliwości związanych z korektą deklaracji złożonej przez podatnika zawsze warto skonsultować się z doświadczonym księgowym, który będzie mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania. Można również zajrzeć na wcześniej wspomniany portal podatkowy, gdzie dostępnych jest wiele artykułów i poradników na temat deklaracji PIT. Korektę, podobnie jak właściwą deklarację, najlepiej wysłać przez Internet, bo dzięki temu dokument zostanie od razu dostarczony do wybranego urzędu, a podatnik otrzyma UPO (urzędowe poświadczenie odbioru).