Osoba, która uważa, że ma świetny głos, który nada się do branży lektorskiej powinna w pierwszej kolejności zapisać się do banku głosów. Tak naprawdę jest to jedyna szansa na zdobycie pierwszego i każdego kolejnego zlecenia.
Czym jest baza głosów lektorskich?
Bank głosów to miejsce w sieci w którym znaleźć można wiele tysięcy głosów lektorskich w jednym miejscu. Jest to o tyle ciekawa opcja, że dobrać głos do danego przedsięwzięcia można nie wychodząc wcale z domu. Przy tym każda baza głosów lektorskich posiada również opcję filtrowania. W ten sposób można od razu odrzucić głosy, które z góry zostają skreślone. Przykładowo poszukiwany jest głos męski – można więc, za pomocą filtra, odrzucić głosy damskie.
Konieczna jest rejestracja
W przypadku większości banków głosów lektorskich potrzebna jest rejestracja. Klient ma obowiązek zarejestrować się. Dopiero w późniejszym czasie może odsłuchać głosy, które będą potencjalnymi głosami do organizowanego przez niego przedsięwzięcia. Baza takich głosów jest naprawdę spora. Można tam znaleźć nawet do 3000 głosów z całego świata. Są to głosy bardziej i mniej doświadczone. Ze wszystkimi jednak spisuje się właściwe umowy w związku z czym nie ma możliwości, aby dane zlecenie nie zostało wykonane.
A jak to jest w praktyce?
Wybierając bank głosów i znajdując głos dla siebie należy wysłać zapytanie o ten głos. Zazwyczaj jego dodatkowe próbki przychodzą w bardzo krótkim czasie. W momencie kiedy klient jest już zdecydowany na 100% na współpracę z tym głosem podpisuje się stosowną umowę oraz określa stawkę. Zarobki lektorów są naprawdę różne dlatego też stawka zawsze określana jest indywidualnie w zależności od doświadczenia ale też stopnia trudności i czasu danego przedsięwzięcia. Po zaakceptowaniu stawki przychodzi czas na realizację samego przedsięwzięcia. Zazwyczaj wszystko odbywa się właśnie poprzez bank głosów. Nadzoruje on wszelkie przesyłane nagrania i kontakty na linii lektor – klient.
Kto poszukuje lektorów?
Najczęściej głosy lektorskie wykorzystywane są w produkcjach filmowych typu dubbing ale również można je znaleźć w reklamach radiowych czy telewizyjnych. Często słyszalne są również w opracowaniach książek, lektur czy też bajek dla dzieci. Zasadniczo na rynku lektorskim nie ma możliwości, aby dana osoba miała jakąś specjalizację. Zazwyczaj profesjonalni lektorzy podejmują się każdego zadania, które się im trafi. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że praca w zawodzie lektora nie zawsze wiąże się z dobrymi zarobkami. Dzieje się tak zwłaszcza na początku drogi.