Choć wydaje się, że podlewanie roślin w ogrodzie to prosta i przyjemna czynność, można w jej trakcie popełnić szereg błędów. Kluczowa jest nie tylko odpowiednia pora podlewania ogrodu, ale również długość samego nawadniania czy jego intensywność. Dowiedz się zatem, jakich zasad przestrzegać, by cieszyć się piękną i zadbaną roślinnością wokół domu.
Podlewanie roślin, a pora roku i ich stanowisko w ogrodzie
Każdy, kto choć trochę interesuje się ogrodnictwem, zdaje sobie sprawę z tego, że rośliny potrzebują najwięcej wody wtedy, gdy wzrastają. Okres ich wzmożonego kwitnienia przypada zaś na okres późnej wiosny oraz lata. To właśnie w tych miesiącach należy więc zadbać o to, by gleba, w której rosną była stale nawadniania. Tym bardziej, że na zewnątrz wieją wówczas często porywiste wiatry, a słońce świeci wyjątkowo mocno, co wiąże się z tym, że woda szybko odparowuje.
Gdy chodzi zaś o stanowisko konkretnych roślin, to najwięcej zraszania i podlewania wymagają okazy rosnące w piaszczystej, mocno przepuszczalnej glebie. Podobnie, jak i te od strony południowej, południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej. Nieco mniej zabiegów pielęgnacyjnych oczekują z kolei rośliny w glebach gliniastych i zbitych.
Wszystkie, niezależnie od stanowiska można podlewać za pomocą konewki, zraszacza albo klasycznego węża ogrodowego. Jeśli chodzi o ostatnie, wymienione akcesoria –
węże ogrodowe w Castoramie i sklepach z artykułami ogrodniczymi to zazwyczaj produkty o średniej wielkości, którymi trawnik podlewa się dwa, trzy razy w tygodniu. A jak powinna prezentować się częstotliwość i intensywność podlewania pozostałej roślinności w ogrodzie?
Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie? Podstawowe informacje
Najważniejsze jest to, by zrezygnować z podlewania roślin w trakcie największych upałów w ciągu dnia. Wysoka temperatura i wyjątkowo silne w tym czasie słońce powodują bowiem, że powierzchnia roślin ulega poparzeniu pod wpływem cieczy. Poza tym, woda szybko wówczas paruje. Optymalny w kwestii codziennego podlewania ogrodu jest natomiast poranek i wieczór. W suche i bardzo gorące dni pielęgnację należy przeprowadzać co najmniej dwa razy dziennie.
Jeśli jednak masz wątpliwości czy taka częstotliwość jest odpowiednia, zwróć uwagę na ziemię dookoła roślin. Gdy ta jest już lekko przeschnięta, to znak, że czas na kolejne dostarczenie im wody.
Jak podlewać rośliny w ogrodzie? Kilka praktycznych wskazówek
Zarówno trawę, jak i rośliny innego rodzaju należy podlewać tak długo, aż gleba będzie wilgotna na głębokości mniej więcej 10 lub 15 centymetrów. A to oznacza, że przy wężu ogrodowym trzeba spędzić jednorazowo kwadrans lub pół godziny. Istotne jest również dobranie odpowiedniego ciśnienia strumienia wody, która z niego wypływa. Zbyt intensywne może uszkodzić delikatne liście niektórych roślin.
Nie masz czasu na tak długą rutynę pielęgnacyjną? W takim razie zainwestuj we wspomniany już zraszacz. Jeśli zaś martwisz się dużym zużyciem wody, doposaż się w tak zwane pompy zatapialne. Urządzenia tego rodzaju służą do przepompowywania wody z innych źródeł, na przykład basenów czy oczek wodnych. Przydatny w takiej sytuacji zbiornik na wodę możesz też zamówić w sklepie z akcesoriami ogrodniczymi. Zbiera się w nim deszczówkę, a następnie używa ją do nawadniania gleby.
Przestrzegając powyższych zasad, zachowasz trawnik i ogrodową roślinność w doskonałej kondycji. To bardzo ważne, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby były prawdziwą wizytówką Twojej posesji.