Na 17. edycję „Łodzią po Wiśle” Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza 22 i 23 marca do warszawskiego kina Iluzjon. „Trzymamy dobry kurs! To kurs na dobre, młode kino i na dobre z Wami spotkania. No więc płyniemy i w tym roku” – mówi Krzysztof Brzezowski, szef Biura Promocji, rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi.

Na ekranie kina Iluzjon publiczność zobaczy najnowsze produkcje Szkoły Filmowej w Łodzi. W ubiegłym roku filmy studentów szkoły były prezentowane na blisko 300 polskich i międzynarodowych festiwalach, z których wróciły z ponad 110 nagrodami.

W programie przeglądu m.in. „Krokodyl”, reż. Dawid Bodzak, pokazywany w prestiżowej sekcji Semaine De La Critique festiwalu Cannes; „Warszawa, Holandia”, reż. Ming-Wei Chiang, nagrodzony za najlepszy film krótkometrażowy FPFF w Gdyni; „Być kimś”, reż. Michał Toczek, który ma na swoim koncie m.in. „Złotego Lajkonika” Krakowskiego Festiwalu Filmowego i „Jantara” Młodzi i Film w Koszalinie; dokumentalna „Garstka ziemi”, reż. Izabela Zubrycka, z premierą podczas Millennium Docs Against Gravity, prezentowana w konkursie San Sebastian IFF, programie Ji.hlava i FIPADOC, a także animowany „W lesie są ludzie” Szymona Ruczyńskiego, uznany najlepszym filmem europejskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego, pokazywany w konkursach Leeds IFF i PÖFF Shorts w Tallinie oraz w programie Thessaloniki IDF.

Ponad 400 minut projekcji w 4 blokach filmowych!

Tegorocznym filmem otwarcia „Łodzią po Wiśle” będzie „Tyle co nic”, w reż. Grzegorza Dębowskiego, absolwenta Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, który został nagrodzony Orłem Polskiej Akademii Filmowej w kategorii „Odkrycie Roku” oraz 6 nagrodami podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym za debiut reżyserski, za scenariusz oraz za najlepszy film w kategorii „Inne Spojrzenie”. Po projekcji spotkanie z twórcami: reżyserem Grzegorzem Dębowskim, reżyserką obsady i kierowniczką produkcji Agnieszką Skalską oraz montażystką Anną Garncarczyk, absolwentką Katedry Montażu Filmowego Szkoły Filmowej w Łodzi.

W programie „Łodzią po Wiśle” także dwa pokazy specjalne. Pierwszym będzie „An orange from Jaffa” w reż. Mohammeda Almughanniego, absolwenta Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły. Film otrzymał Grand Prix ostatniego Clermont-Ferrand IFF, a jego producentem jest działające przy Szkole Filmowej w Łodzi Studio Filmowe INDEKS wspólnie z Lumisenta oraz Synecdoche z Francji. Druga propozycja to „Room 404”, reż. Elysa Wendi i Lee Wai Shing, prezentowany w sekcji Forum Expanded ostatniego Berlinale, wyprodukowany w Pracowni Eseju Filmowego Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, które od 5 lat z dużymi sukcesami działa w łódzkiej Szkole. Po projekcjach organizatorzy zapraszają na spotkania.

„Liczymy na to, że w dniach 22 i 23 marca spotkamy się w tym samym przyjaznym filmowym porcie, w kinie Iluzjon. Czekamy na Wasze czujne spojrzenia, głębokie refleksje i konstruktywną krytykę. Czekamy na przedstawicieli filmowej branży, na krytyków i dziennikarzy. Na publiczność naszych filmów. Zapraszamy i do zobaczenia!” – mówi Krzysztof Brzezowski.

Organizator

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Partnerzy

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny FINA, kino Iluzjon, Filmpolski.pl, Studio Filmowe INDEKS, Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, Festiwal Kamera Akcja

Grafika: KUKI Krzysztof Iwański

Źródło informacji: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi