Denerwuje cię szef? Praca przestała sprawiać przyjemność? Od poniedziałkowego poranka odliczasz godziny do piątkowego popołudnia? Być może czas zatrudnić się w innej firmie. W życiu wielu ambitnych pracowników przychodzi jednak moment, gdy osiągają oni maksimum rozwoju na danym rynku. Inni nie chcą podporządkowywać się schematom i wolą sami zarządzać swoim czasem. W obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem może się okazać otwarcie własnej firmy. Zanim jednak pobiegniesz do urzędu gminy z wypełnionym wnioskiem CEIDG-1, poświęć trochę czasu na stworzenie biznesplanu. Jak i po co to zrobić – czytaj niżej.
Do czego potrzebny jest plan biznesowy?
Plan biznesowy to dokument, zawierający strategię rozwoju twojej firmy. Dzięki niemu będziesz w stanie realnie ocenić opłacalność planowanych przedsięwzięć oraz możliwość ich realizacji. Przede wszystkim jest to narzędzie przydatne samemu inwestorowi. Jako właściciel działalności gospodarczej, prawdopodobnie będziesz musiał ponieść pewne wydatki jeszcze zanim doczekasz się zysków. Dzięki biznesplanowi uzyskasz odpowiedź na pytanie, czy warto podjąć takie ryzyko.
Bardzo często biznesplanu wymagają różne instytucje wspierające przedsiębiorców – urzędy pracy czy inkubatory przedsiębiorczości. W tym przypadku solidne sporządzenie biznesplanu może się przełożyć na uzyskanie dotacji, pożyczki albo innej korzyści, pomagającej wystartować na rynku.
Czy przedsiębiorczość to droga dla każdego?
Zanim przystąpisz do planowania struktury i specyfiki swojej firmy, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy nadajesz się na przedsiębiorcę? Własny biznes wydaje się kuszący, ale nie dla każdego będzie on najlepszą opcją. Prowadzenie firmy wymaga ogromnej samodyscypliny i odpowiedzialności. Zwłaszcza na początku może też wymagać wyrzeczeń – czyli zainwestowania pieniędzy, rezygnacji z wakacji czy innych luksusów, pracy po kilkanaście godzin na dobę.
Czujesz, że jesteś gotów podjąć wyzwanie? Wejdź na GoWork.pl, gdzie znajdziesz bazę wiedzy dla aktualnych i przyszłych przedsiębiorców, obejmujących wszystkie aspekty działania firmy – od księgowości, przez HR, aż po zagadnienia branżowe i lifestyle’owe.
Strategia biznesowa – elementy
Biznesplan to rozbudowany dokument, zawierający liczne, przydatne informacje. Znajduje się w nim przede wszystkim charakterystyka planowanego przedsiębiorstwa, wraz z opisem produktu lub usługi. Będziesz musiał zastanowić się także nad otoczeniem wewnętrznym firmy (czyli nad tym, kogo i czy w ogóle zatrudnić), jak i nad jej otoczeniem zewnętrznym (im bardziej szczegółowa analiza konkurencji, tym większa szansa na sukces).
W biznesplanie należy wykazać zarówno technologii produkcji czy sposoby realizacji usługi, ale także formy sprzedaży, marketingu i reklamy. Konieczne jest załączenie harmonogramu działań, pomagającego w monitorowaniu postępów, a także analizy finansowej, która pomoże odpowiedzieć na kluczowe pytanie o opłacalność przedsięwzięcia.
Typowe błędy w planie biznesowym – jak ich unikać?
Zwłaszcza podczas tworzenia pierwszego biznesplanu, można popełnić wiele błędów. Najpoważniejszym z nich jest pisanie „na oko” – czyli zakładanie wielkości bez dokonania jakiejkolwiek analizy. W praktyce przeważnie okazuje się, że takie szacunki były zbyt optymistyczne i zupełnie rozmijają się z realiami.
Unikaj nierealistycznych, życzeniowych założeń. Skup się na szczegółach tam, gdzie to istotne (np. analiza finansowa). Pamiętaj, by nie ulegać złudnemu przekonaniu, że twoja działalność nie spotka się z konkurencją i nie niesie żadnego ryzyka.