Nurt eko dotarł już do niemal każdej sfery życia człowieka. Widać to m.in. po branży budowlanej, w której królują m.in. domy pasywne. Przyczyniają się one do zmniejszenia zużycia energii cieplnej, jak i elektrycznej, a przy tym zapewniają komfortowe warunki bytowe. Jakie ekologiczne rozwiązania zaś są w nich najpopularniejsze? Sprawdź to!

1. Niewielki metraż, prosta bryła

Dla domów energooszczędnych charakterystyczna jest przede wszystkim ich prostota. W planowaniu ich stawia się przede wszystkim na funkcjonalność oraz potencjalne oszczędności. Dlatego mają one kwadratowe lub prostokątne bryły. Zdarzają się w ich projektach wykusze lub balkony, ale są tak wkomponowane, aby zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych, przyczyniających się do utraty ciepła.

To jednak nie wszystko – duży nacisk kładzie się również na minimalizm, także w zakresie wymiarów. Ze względu na niższy koszt ogrzania dużą popularnością cieszą się projekty domów o powierzchni do 70 m2. Inną korzyścią z mniejszych wymiarów, jak i prostszej konstrukcji, jest niższa cena budowy.

2. Właściwa izolacja

Skuteczne ocieplenie domu ma niebagatelne znaczenie dla ekologii oraz dla domowego budżetu. Dużą rolę więc odgrywa m.in. izolacja ścian, sufitu, ale i newralgicznych punktów, w tym miejscach styku dwóch różnych powierzchni, takich jak ściana i okno lub drzwi oraz mur i więźba dachowa.

3. Rekuperacja

Dobra izolacja nie oznacza braku wymiany powietrza. Właściwy jego przepływ odpowiada za komfort i zdrowie domowników. W wielu domach ekologicznych zaś stosuje się mechaniczną wentylację z rekuperatorem. Urządzenie to pozwala na odzyskanie części energii cieplnej z wypompowywanego powietrza na zewnątrz. Cały proces bowiem polega na wykorzystaniu drugiej zasady termodynamiki, czyli – w skrócie ujmując – przepływu ciepła ze strumienia powietrza o wyższej temperaturze do chłodniejszego. Oznacza to więc, że nie system ogrzewania zostaje odciążony.

4. OZE jako sposób na dbanie o środowisko

Dom ekologiczny to także ten, który przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Dlatego w takich budynkach stosuje się urządzenia zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Dużą popularnością cieszą się m.in. pompy ciepła pozyskujące ciepło z różnych tzw. dolnych źródeł – zewnętrznego powietrza, gruntu lub wód podziemnych – i przekazujące je do systemu ogrzewania.

Należy podkreślić – tego typu układy są zasilane prądem. Dlatego często wraz z nimi na dachach domów pasywnych montuje się panele fotowoltaiczne. Synergia między oboma rozwiązaniami pozwala zmniejszyć koszt użytkowania pomp, jak i zapotrzebowanie na energię elektryczną z zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że tego typu układy powinny być zaprojektowane i zamontowane przez doświadczonych specjalistów.

Dom ekologiczny – większy wkład początkowy, duże oszczędności

Fotowoltaika, pompy ciepła, efektywna izolacja… Taka budowa niekiedy wydaje się kosztownym przedsięwzięciem. Jednak dobry projekt domu z poddaszem generuje realne oszczędności, sprawiające, że inwestycja może zacząć zwracać się w krótkim czasie. Chcesz wiedzieć więcej? Znajdź biuro projektowe specjalizujące się w eko budownictwie!