Nauka obsługi skomplikowanych maszyn i urządzeń pochłania masę czasu. Z drugiej jednak strony operator ładowarki to zawód szczególnie poszukiwany na rynku. Warto już dziś zastanowić się w jaki sposób poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć praktyczne umiejętności. Kurs ukończony pod okiem specjalistów otwiera drogę do znalezienia pracy w stale rozwijających się sektorach, jak budownictwo czy górnictwo.
Koparka jednonaczyniowa – budowa i podział
Koparka jednonaczyniowa to maszyna samobieżna, która jak sama nazwa wskazuje, posiada jedno naczynie urabiające. Budowa ta sprawia, że maszyna wykonuje swoją pracę w trybie przerywanym. Tryb ten charakteryzuje się tym, że operator urządzenia, między jednym a drugim wykopem, wykonuje jeszcze inne czynności niezbędne w procesie, jak: uniesienie ładunku, jego transport czy w końcu opróżnienie.
Ze względu na zakres przeprowadzanych prac, maszyny te podzielić można na: mikro koparki, koparki małe, duże oraz średnie. Podstawową wielkością charakteryzującą wcześniej wspomniany podział jest pojemność nominalna łyżki, która podawana jest w metrach sześciennych, oraz jej szerokość. Dokładna analiza zleconych przez klienta prac pozwala na oszacowanie jaki rodzaj sprzętu będzie najbardziej odpowiedni. To z kolei pozwoli na zarządzanie w sposób gospodarny dostępnymi zasobami.
Zastosowany w ładowarce układ napędowy ułatwia podział na maszyny z napędem mechanicznym, hydraulicznym czy hydrostatycznym. Rodzaj podwozia wymusza podział na koparki gąsienicowe, kołowe, ciągnikowe czy pontonowe. Również rodzaj nadwozia jest istotny. Determinuje on z kolei podział na: nieobrotowe, niepełnoobrotowe, obrotowe, jak i pełnoobrotowe.
Kurs na ładowarki jednonaczyniowe k– jak zdobyć nowe uprawnienia?
Kurs na ładowarki jednonaczyniowe ma na celu gruntowne przeszkolenie kandydatów obsługi i bezpiecznego użytkowania maszyn. Aby kandydat na operatora mógł przystąpić do kursu, musi spełnić określone wymagania. Przede wszystkim musi być osobą pełnoletnią. Nie musi mieć jednak ukończonej szkoły średniej, jednak wykształcenie na wspomnianym poziomie to absolutne minimum. Konieczne jest również posiadanie orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.
Od kandydatów ubiegających się o uprawnienia na ładowarki jednonaczyniowe nie wymaga się także posiadania prawa jazdy kategorii B. Jest to jednak zalecane z uwagi na to, że powierzony pracownikowi sprzęt nie zawsze przemieszcza się tylko po terenie budowy. Zdarza się, że pojawia się również na drogach publicznych. A to już byłoby jednoznaczne ze złamaniem przepisów prawa. Poza tym każdy odpowiedzialny pracownik wie, że obsługa tak masywnego sprzętu wymaga pewnego doświadczenia za kierownicą.
Najważniejszym zadaniem jakie dobry kurs musi spełniać jest przygotowanie kandydatów do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Dzieli się on na:
- Część teoretyczną, której głównym zadaniem jest zapoznać kandydata z budową jak i zasadą działania maszyn. W tej części przyszły operator zapoznaje się ze szczegółami technologicznymi oraz z detalami związanymi z obsługą maszyny będącej przedmiotem kursu. W części tej omawiane są również aktualne technologie wykonywania robót ziemnych. Kładziony jest również duży nacisk na sprawy ściśle związane z bezpieczeństwem oraz higieną pracy.
- W części praktycznej kursu kandydat może swobodnie wykorzystać całą zdobytą wcześniej wiedzę teoretyczną i korzystać z całego dostępnego parku maszynowego. Oczywiście aktywność ta powinna być nadzorowana przez doświadczonego instruktora, który oceni należycie poczynione przez kandydata postępy.
Ukończony kurs operatora ładowarki jednonaczyniowej stanowi podstawę do ubiegania się o przystąpienie do egzaminu państwowego, odbywającego się przed właściwą komisją. Sam egzamin, identycznie jak kurs, podzielić można na część teoretyczną i praktyczną. Otrzymanie pozytywnej oceny równoznaczne jest z otrzymaniem świadectwa i uzyskaniem książeczki operatora maszyn, w której to wpisane będą uzyskane uprawnienia.
Kurs na ładowarki jednonaczyniowe klasy 3 to szansa na zdobycie cenionego zawodu i stabilnego zatrudnienia.