Szczury, czyli małe gryzonie to jedne z najczęściej spotykanych szkodników, które występują na praktycznie całym świecie. Są szczególnie kłopotliwe w przypadku domostw i gospodarstw rolniczych, ale nie tylko. Od setek lat są dobrze znanymi szkodnikami, które stanowiły niemały problem dla wielu miast. Dlaczego szczury są tak niebezpieczne i jak można się przed nimi bronić?

Szczury — plaga dużych ośrodków miejskich

Najczęściej spotykane na świecie są szczury wędrowne, a także śniade. Są to małe ssaki należące do rodziny myszowatych. Ich ekspansja na cały świat jest silnie połączona z rozwojem człowieka, który przyczynił się do rozpowszechnienia tych gatunków na każdy z kontynentów. Szczury przemieszczały się między innymi wraz ze statkami kupieckimi.

Dziś spotkamy je więc w każdym ośrodku miejskim. W Polsce szacuje się, że ich liczebność jest na tyle duża, że jeden szczur przypada na jednego mieszkańca.

Dlaczego szczury to szkodniki?

Negatywne skutki obecności szczurów można podzielić na dwie kwestie. Pierwsza to ich działalność jako gryzoni. Zjadają ziarna, zboża, czy też materiały siewne, a jednocześnie zanieczyszczają je swoimi odchodami.

Druga część negatywnych skutków jest dużo bardziej nieprzyjemna. Szczury to także nosiciele wielu poważnych chorób. Pchły żerujące na szczurach śniadych są w stanie rozpowszechniać na przykład dżumę. Tak wybuchła epidemia czarnej śmierci w XIV wieku. O ile dziś to zagrożenie nie jest aż tak poważne, tak wciąż szczury mogą przyczyniać się do rozpowszechniania groźnych chorób.

Jak zwalczać szczury?

Ze szkodnikami można walczyć na dwa sposoby. Dostępne są domowe metody, a także skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Pułapki na szczury czy trutki na te gryzonie pozwalają wyłapać niektóre szkodniki. Jeśli jednak problem jest poważny, to mogą nie być wystarczające. Wtedy konieczna jest już deratyzacja realizowana przez specjalistów. Korzystając z odpowiednio dobranych środków i narzędzi wytępią oni szczury tak, by te nie stanowiły dłużej problemu.