Decyzja dotycząca wyboru projektu domu to kluczowy krok przed rozpoczęciem budowy. Warto zastanowić się nad różnymi opcjami, uwzględniając zarówno indywidualne preferencje, jak i warunki działki. Podejmowanie świadomej decyzji pozwoli na stworzenie domu, który spełni oczekiwania i dostosuje się do otoczenia. Jedną z kwestii, która trzeba przemyśleć to lokalizacja kuchni. Istnieją różnorodne projekty domów, z kuchnią umiejscowioną po różnych stronach wejścia, dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestorów.

Dom przy Bukowej 15 – z kuchnią po prawej stronie

Projekty domów z kuchnią po prawej stronie od wejścia:

Jednym z wariantów jakie proponują gotowe projekty domów są takie, gdzie strefa dzienna, czyli kuchnia wraz z salonem, usytuowana jest po prawej stronie od wejścia. Tego rodzaju projekty doskonale sprawdzają się na działkach z wjazdem od północy i zachodu, umożliwiając optymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Salon i kuchnia znajdują się w części domu, która jest bardziej nasłoneczniona, co sprawia, że pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, są doświetlone naturalnym światłem przez większość dnia. W tej kategorii projektów znajdują się zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem użytkowym.

Jeśli mówimy o domach parterowych z kuchnią po prawej stronie od wejścia, to ich układ przewiduje strefę nocną umiejscowioną z dala od słonecznego salonu. Znajdują się tam zarówno sypialnie, jak i łazienki. W przypadku wyboru projektów z poddaszem użytkowym i kuchnią po prawej stronie od wejścia, sypialnia jest zazwyczaj zlokalizowana na poddaszu. Parter często oferuje dodatkowy pokój, mniejszą łazienkę oraz pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnia, spiżarnia czy garderoba. Optymalne nasłonecznienie przestrzeni pobytu dziennego ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania naszego przyszłego domu.

Dom przy Przyjemnej 18 bis – wersja lustrzana

Projekty domów z kuchnią po lewej stronie od wejścia

Drugi wariant gotowych rozwiązań projektowych to takie projekty domów, w których kuchnia i salon znajdują się po lewej stronie od wejścia. Takie projekty doskonale sprawdzają się na działkach z wjazdem od wschodu i południa, gwarantując optymalne nasłonecznienie części dziennej. Wśród dostępnych propozycji znajdziemy zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne domy o różnych metrażach. Najchętniej wybierane przez inwestorów są projekty ekonomiczne w budowie, energooszczędne i szybkie w realizacji. Takie projekty są odpowiednio zoptymalizowane pod względem konstrukcyjnym, co skutkuje tym, że nie generują nadmiernych kosztów podczas budowy.

Projekty domów z kuchnią po lewej stronie od wejścia mogą występować w dwóch wariantach – z frontową ekspozycją salonu lub z kuchnią od frontu, a salonem w głębi budynku. W zależności od preferencji inwestorów, salon może być zlokalizowany od południowego-zachodu lub północnego-zachodu. Wyjście na taras może być umieszczone od południa, zachodu lub północy, w zależności od wyboru wariantu. Projekty z kuchnią i salonem po lewej stronie obejmują zarówno domy parterowe, jak i projekty z poddaszem użytkowym.

Dom przy Alabastrowej 57 – projekt domu z kuchnią po lewej stronie

Wybór projektu domu pod kątem lokalizacji kuchni ściśle wiąże się z ekspozycją działki i odpowiednim posadowieniem budynku. Gdy chcemy uzyskać słoneczne wnętrze, w którym przyjemnie spędzimy czas, nie możemy niewłaściwie ulokować części dziennej. Ta strefa nie sprawdzi się, gdy umieścimy ją od wschodu, lub północnego wschodu. Dla uzyskania optymalnego ułożenia wnętrza należy pamiętać, że kuchnia wraz z salonem powinna stanowić centralne miejsce w domu, o dobrej ekspozycji na światło dzienne.