Wśród różnych konstrukcji materacy dostępne są m.in. modele kieszeniowe co oznacza, że materac posiada rdzeń sprężynowy. Ogólnie sprężyny w materacu występują w dwóch głównych rodzajach tj. bonelu lub kieszeniowej konstrukcji. Wersja bonelowa oznacza starszej generacji budowę, w której sprężyny łączone są ze sobą sztywno drutem i całość stanowi jakby jednolity format szerokich, jakby rozczłapanych sprężyn. Taka budowa sprawia, że materac pracuje całościowo i pod naciskiem energia przekazywana jest sąsiednim sprężynom rozchodząc się po całości. Inaczej wygląda praca materaca kieszeniowego. Ten rodzaj sprężyn charakteryzuje fakt, że każda sprężyna zapakowana jest w osobny woreczek flizelinowy czyli nie są ze sobą sztywno łączone i w ten sposób zapewnia się cichą pracę materaca oraz jego pracę punktową. Konstrukcja kieszeniowa jest cicha ponieważ energia podczas nacisku nie jest przekazywana innym sprężynom.
Materace kieszeniowe vs. materace piankowe
Jak mają się materace kieszeniowe w stosunku do materacy piankowych? Każdy model ma swoich odbiorców. Biorąc pod uwagę użytkowników to materace piankowe będą dedykowane bardziej dzieciom, zwłaszcza małym. Modele piankowe stanowią materace o najprostszej budowie a to z kolei jest walorem w sytuacji gdy maluchowi zdarzy się zmoczyć łóżko. Modele pianowe są również tańsze dlatego będą częstszym wyborem do łóżek o wymiarach dziecięcych. Materace piankowe są lżejsze dlatego dobrze sprawdzą się do łóżek słabszej konstrukcji albo jako materace dodatkowe, które potrzebne są czasem i trzeba je przekładać. Z kolei materace kieszeniowe w zależności od wariantu zaopatrzą użytkownika w każdym wieku, o każdych gabarytach, od osoby niskiej wagi po użytkowników słusznej wagi.
Różne rodzaje materacy kieszeniowych
Materace kieszeniowe dostępne są obecnie w czterech różnych wariantach. Warianty różnią się od siebie ilością sprężyn i ich długością. Najniższa konstrukcja zwana mini dedykowana jest do szuflad, do łóżek piętrowych bądź podobnego typu zastosowania gdzie wysokość materaca ma znaczenie. Konstrukcji mini dzięki temu, że sprężyny są niskie odczuwana jest jako konkretna budowa, nie mięciutka, raczej zwarta i solidna. Pomijając wersję klasyczną o której nie ma potrzeby się rozwodzić stanowi bowiem bazowy rodzaj konstrukcji kieszeniowych, bardzo uniwersalnych przejdźmy do wersji najtwardszej. Materace multipocket oznacza, że konstrukcja zawiera niemal podwójną ilość sprężyn w porównaniu do klasycznej wersji tychże sprężyn. Stanowi ona najtwardszy rdzeń, dedykowany osobom o wyższej wadze oraz użytkownikom nie lubiących materacy plastycznych. Pozostałym już czwartym rodzajem materacy kieszeniowych jest tzw. max czyli wysokie sprężyny. Ten rodzaj konstrukcji jest najbardziej miękkim rodzajem spośród wszystkich tego typu materacy. Wysokie sprężyny mają największą sprężystość a tym samym najmocniej się uginają czyli dają najbardziej miękkie odczucia.
Rodzaj wybranej konstrukcji kieszeniowej wpływa na twardość materaca
Na ostateczną twardość materaca wpływa zarówno rodzaj konstrukcji jak i surowce użyte na jego powierzchni. Materac można zatem zmiękczyć bądź go utwardzić poprzez odpowiednio dobraną wersję konstrukcji kieszeniowej. Materac oparty na wysokich sprężynach będzie wypadał zdecydowanie bardziej miękko w porównaniu do tego samego modelu opartego na najmocniejszej konstrukcji z niemal podwójną ilością sprężyn multipocket. Zaryzykować można wniosek, że rdzeń materaca jest jak fundamenty domu, ma znaczenie czy są solidne.
Materac kieszeniowy to nie kosmiczna technologia
Jeśli informacje o różnych wariantach tej samej konstrukcji kieszeniowej stanowią dla Ciebie zagadkę nic nie stoi na przeszkodzie by zasięgnąć fachowej porady. Nie musisz bawić się w detektywa porównując, przeszukując internet czy zestawiając uzyskane dane nie rzadko wykluczające się w zależności od rodzaju artykułu. Konsultacja nic nie kosztuje a pomoże wybrać odpowiedni materac kieszeniowy. Taką konsultację można odbyć korzystając z połączenia telefonicznego poprzez stronę Sweetsen.pl bądź pisząc czy to na czacie czy poprzez maila.