Administratorka Uniwersytetu Stanu Ohio, lekarka i naukowczyni wzbogaci uczelnię swoją pasją do nauk humanistycznych oraz dwudziestoletnim doświadczeniem zarządczym w szkolnictwie wyższym.

BOSTON, 4 października 2023 r. /PRNewswire/ — Uniwersytet Bostoński ogłosił dzisiaj, że Melissa L. Gilliam – wicerektorka i administratorka Uniwersytetu Stanu Ohio, znakomita pedagożka, naukowczyni, badaczka i lekarka – zostanie jedenastą w historii rektorką Uniwersytetu Bostońskiego. Nowe stanowisko oficjalnie obejmie 1 lipca 2024 r.

Gilliam znana jest jako jedna z najlepszych w Stanach Zjednoczonych specjalistek od rekrutacji kadr naukowych i doskonalenia wyników nauczania. Dała się również poznać jako orędowniczka różnorodności i włączenia. Specjalizuje się także w dziedzinach położnictwa, ginekologii i pediatrii, a w swojej pracy naukowej skupia się na tworzeniu rozwiązań wspierających zdrowie i dobrostan młodzieży dorastającej. Gilliam posiada wykształcenie w dziedzinie nauk ścisłych i medycyny, ale studiowała też literaturę angielską na Uniwersytecie Yale oraz filozofię i politologię na Oxfordzie. Jak sama twierdzi, wychowana została w duchu świadomości społecznego znaczenia nauk humanistycznych i kultury. Jej nieżyjący już ojciec, Sam Gilliam, był jednym z pionierów malarstwa abstrakcyjnego, który dał się poznać jako niestrudzony eksperymentator i innowator. Z kolei matka, Dorothy Gilliam, zasłynęła nowatorskim dziennikarstwem, będąc pierwszą czarnoskórą reporterką zatrudnioną w „The Washington Post”. Rodzice zaszczepili w Gilliam intelektualną ciekawość oraz głębokie przekonanie o znaczeniu zaangażowania obywatelskiego i służby dla społeczeństwa.

Gilliam dobrze zna zarówno Boston, jak i sam Uniwersytet Bostoński. Ukończyła Harvard Medical School, gdzie podczas jednego z letnich projektów miała okazję współpracować z badaczami ze School of Public Health na Uniwersytecie Bostońskim, z którymi realizowała w Ekwadorze badanie poświęcone tematyce zdrowia osób starszych.

„Bardzo podoba mi się zaangażowanie Uniwersytetu Bostońskiego w życie miasta, jest to coś, co wyróżnia tę instytucję – mówi dr Gilliam. – Cieszę się, że będę miała okazję rozmawiać z ludźmi, słuchać ich i uczyć się od nich nowych rzeczy. Mój styl przywódczy opiera się na słuchaniu ludzi, współpracy z nimi i ich wzmacnianiu. Najlepsza metoda zarządzania dużymi organizacjami polega na aktywizowaniu, angażowaniu i wzmacnianiu wszystkich osób w niej pracujących, na motywowaniu ich do przekraczania subiektywnych ograniczeń. Filozofia ta leży u podstaw idei współzarządzania, a więc kluczowego elementu każdej dynamicznie rozwijającej się uczelni”.

Gilliam zastąpi Roberta A. Browna, który na stanowisku rektora zasiadał od 2005 r., ustępując z niego tego lata. Podczas jego 18-letniej kadencji czterokrotnie wzrosła kwota środków otrzymywanych przez Uniwersytet Bostoński z darowizn, a także zwiększyła się różnorodność osób, które na nim studiują. W okresie tym uczelnia wypracowała również pozycję czołowej prywatnej instytucji naukowej oraz światowego lidera w dziedzinie walki z chorobami zakaźnymi. Funkcję tymczasowego rektora od czasu odejścia Browna pełni Kenneth Freeman, który pozostanie na stanowisku do lipca następnego roku. Wcześniej przez kilka miesięcy pomoże on Gilliam wdrożyć się do nowej roli.

Mianowanie Gilliam stanowi zwieńczenie trwających ponad rok poszukiwań, w ramach których rozpatrzono kandydatury blisko 400 osób z całego świata. W procesie tym brały udział setki studentów, wykładowców, pracowników administracji i absolwentów uczelni, którzy podzielili się swoimi oczekiwaniami dotyczącymi pożądanych cech i kwalifikacji przyszłego rektora lub rektorki, w rezultacie czego powstał profil stanowiący punkt odniesienia dla 16-osobowej komisji rekrutacyjnej. W środę odbyło się głosowanie zarządu powierników Uniwersytetu Bostońskiego, który zatwierdził powołanie Gilliam na stanowisko rektorki.

„Zainteresowanie ze strony tak wykwalifikowanych i zdolnych kandydatów, z jakim spotkała się nasza uczelnia, pokazuje, że to utytułowana i dynamicznie rozwijająca się instytucja – mówi Ahmass Fakahany, przewodniczący zarządu powierników Uniwersytetu Bostońskiego. – Otwierają się przed nami niesamowite możliwości i mamy wszelkie powody ku temu, by snuć wielkie plany i dalej realizować potencjał naszej uczelni. Zatrudnienie dr Melissy Gilliam na stanowisku rektorki stanowi duży krok w tym kierunku”.

Źródło informacji: PR Newswire