Marki prezentowane konsekwentnie mają nawet do 5 razy lepszą widoczność niż te o niespójnym przekazie. Choć wcześniej kontakty z klientami były bardziej bezpośrednie, czasy się zmieniły. Wyzwania, takie jak pandemia, przekształciły sposób komunikacji firm z konsumentami, a samo obecne bycie w mediach społecznościowych nie wystarcza. Kluczem jest zrozumienie potrzeb konsumenta.

Przed erą cyfrową, relacje z klientami były bardziej bezpośrednie. Nowe technologie przyniosły zapotrzebowanie na zakupy mobilne i dostawy do domu.

Nowoczesna komunikacja marki

Prawie 70% Polaków korzysta z mediów społecznościowych, spędzając w sieci średnio ponad 6 godzin dziennie. W takiej rzeczywistości online staje się niezbędnym kanałem komunikacji dla marek. Media społecznościowe, zwłaszcza wśród młodszej populacji, oraz influencer marketing rosną w siłę. Jak zauważa Sebastian Kopiej z Commplace, kluczem jest inwestowanie w różnorodne kanały komunikacji, takie jak nowoczesne strony internetowe czy angażujący content. Szybkość reakcji na zapytania klientów, spersonalizowane rozwiązania oraz przejrzystość są tutaj kluczowe.

Komunikacja dopasowana do klienta

Aby skutecznie budować wizerunek, marki muszą badać oczekiwania konsumentów i tworzyć adekwatne strategie. Dane wskazują na preferencje konsumentów: 82% z nich chce komunikować się mailowo w celu otrzymywania powiadomień, podczas gdy jedynie 25% preferuje bezpośredni kontakt z przedstawicielem marki. Nadmierne powiadomienia mogą być jednak uciążliwe, jak pokazuje 45% konsumentów, którzy zrezygnowali z obserwowania marki z tego powodu.

Komunikacja w niepewnych czasach

W obliczu skomplikowanej sytuacji na arenie światowej, niektóre firmy decydują się zawiesić kampanie reklamowe. Sebastian Kopiej podkreśla skomplikowanie proaktywnej komunikacji w trudnych czasach, w kontekście dezinformacji i rosnącego sceptycyzmu konsumentów. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, komunikacja musi być odpowiednio dostosowana i ukierunkowana. Ważne jest, aby marki poszerzały swoje kanały komunikacji, dostarczając rzetelnych informacji w różnorodny sposób.