O znaczeniu snu dla naszego zdrowia i samopoczucia wiadomo nie od dziś. Kluczowym elementem dobrego snu jest oczywiście wygodny materac. Bez niego nie ma co myśleć o tym, aby rano budzić się wyspanym i zregenerowanym. W poniższym tekście wspomnimy nieco więcej na temat znaczenia materaca. Mamy też nadzieję, że osoby, które myślą właśnie o wymianie obecnego materaca na nowy, znajdą tu kilka cennych wskazówek.

Dlaczego na materacu nie należy oszczędzać?

Jedną z najlepszych odpowiedzi może być świadomość tego, iż na materacu spędzamy około jednej trzeciej naszego życia. Poza tym od tego, jak śpimy zależy w dużym stopniu nasze samopoczucie w ciągu dnia. Czy zatem może być on przeciętny? Zdecydowanie nie. Na materacu zdecydowanie nie należy więc oszczędzać.
Wybierając go powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim komfortem, dopasowaniem do naszej sylwetki i potrzeb zdrowotnych oraz jakością wykonania i materiałów. Bogaty wybór wysokiej jakości materacy znajdziemy m.in. na slodkichsnow.com

Na co zwracać uwagę wybierając dla siebie materac?

Planując wymianę materaca, powinniśmy zwracać uwagę na kilka czynników.
Po pierwsze, na twardość. Materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla naszego kręgosłupa i stawów, a jednocześnie być komfortowy i przyjemny w dotyku.
Po drugie, na wymiary materaca. Materac powinien pasować do naszego łóżka i do naszej sylwetki oraz tego, czy sypiamy sami, czy z partnerem. W tym drugim przypadku na znaczeniu zyskuje waga śpiącego i jego wpływ na odkształcenia materaca podczas snu.
Po trzecie istotne są materiały użyte do produkcji materaca. Te mogą być wykonane z różnych surowców, takich jak pianka, sprężyny, lateks czy kokos. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, ale jeśli szukamy materaca ekologicznego, powinniśmy wybrać taki, który jest wykonany z naturalnych surowców.

Czym wyróżniają się ekologiczne materace?

W ostatnich latach wiele produktów z dopiskiem „ekologiczny” zyskuje na popularności. Warto mieć jednak na uwadze, iż w przypadku materaca, który jest szczególnie nam bliski, nie jest to kwestia mody, a rzeczywistych korzyści.

Materac ekologiczny wykonany jest z naturalnych surowców pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
Tym samym są one przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Oto ich główne zalety:

– nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, które mogą wywoływać alergie, podrażnienia,
– zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i wilgoci w materacu, co zapobiega rozwijaniu się bakterii, grzybów i roztoczy,
– regulują temperaturę ciała w zależności od pory roku – latem chłodzą, a zimą ogrzewają,
– są trwałe i odporne na odkształcenia,
– są antystatyczne i nie gromadzą kurzu.

Z czego wykonany jest materac ekologiczny?

Materace ekologiczne szyte są z różnych naturalnych surowców. Najpopularniejsze z nich to:

– futon – to tradycyjny japoński materac wykonany z bawełny lub wełny,
– końskie włosie – to naturalny materiał o wysokiej sprężystości i elastyczności,
– trawa morska – to roślina morska o włóknistej strukturze,
– lateks – to naturalna guma pozyskiwana z soku kauczukowca,
– len – to włókno roślinne o właściwościach termoregulacyjnych i antygrzybicznych.

Podsumowanie

Myśląc o zakupie nowego materaca, należy uwzględnić perspektywę 5-7 lat. Po takim czasie materac należy wymienić na nowy. 5-7 lat to sporo, a tym samym, zanim go kupimy, należy poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór. Warto zasięgnąć porady u specjalistów, którzy są często obecnie w sklepach z materacami. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne czy to z kręgosłupem, czy z alergiami, indywidualny dobór materaca staje się wręcz niezbędny. Większy wydatek raz na 5-7 lat to inwestycja w nasze zdrowie, czyli coś jest w życiu najważniejsze i na czym w żadnym razie nie należy oszczędzać.

Artykuł Gościnny