Kiedy woda w korycie rzeki swobodnie płynie, nie tworzą się w nim zastoje i spiętrzenia, wpływające ujemnie na strumień. Podobnie może być z Tobą – gdy pewne blokady zakłócają przepływ życiowej energii, doprowadzasz się do utraty równowagi. Z pomocą przychodzi praktyka Reiki, która uspokaja umysł, ożywia duszę i przywraca wewnętrzną harmonię. Czym jest taka nauka?

Ojcem Reiki jest Mikao Usui, japoński filozof, który w 1914 r. udał się na górę Kurama. Po kilkunastu dniach medytacji doświadczył przełomowego wydarzenia – został uderzony przez jasny promień światła (satori), oznaczający duchowe oświecenie. Otrzymał energię uzdrawiania, którą nazwał „Reiki”. Filozof oparł system na 5 głównych zasadach – drogowskazach, które prowadzą do wewnętrznej równowagi.

Żeby dogłębnie zrozumieć tę praktykę, warto wybrać się na kurs Reiki, na którym nauczysz się pracy z własną energią. Ponadto dzięki różnym stopniom przekonasz się, jak poprzez odpowiednie nastawienie, wdzięczność i uważność, doświadcza się uzdrowienia.

Reiki – najważniejsze założenia nauki

Chociaż dziś się nie martw i nie złość. To pierwsza zasada Reiki, która podkreśla istotę zanurzenia się w teraźniejszości i zrzucenia ciężaru zmartwień oraz gniewu. Swoją energię przekierowujesz z trosk, na akceptację sytuacji i rozwijanie wewnętrznego spokoju.

Chociaż dziś bądź wdzięczny. Druga zasada Reiki zachęca do praktykowania wdzięczności za wszystkie doświadczenia, zarówno pozytywne, jak i trudne. Bycie wdzięcznym pomaga w budowaniu pozytywnej perspektywy i otwartości na dary życia.

Chociaż dziś pracuj uczciwie. Trzecia zasada Reiki mówi o tym, że koncentracja na zadaniu, które aktualnie wykonujesz, jest kluczowa – chodzi tutaj o pełne zaangażowanie, bez rozpraszania się, niezależnie od tego, czy spacerujesz, czy pracujesz.

Chociaż dziś bądź miły dla innych. Czwarta zasada Reiki podkreśla znaczenie miłości, empatii i szacunku dla wszystkich istot, bez względu na różnice. Zachęca do okazywania szacunku, życzliwości i wyrozumiałości wobec innych.

Chociaż dziś wykonaj ćwiczenia umysłu i ciała. Piąta zasada Reiki zachęca, by dbać zarówno o ciało, jak i umysł, poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Chodzi o zachowanie równowagi, wzmocnienie ciała i psychiki oraz rozwijanie świadomości.

Reiki – skuteczna pomoc na bolączki współczesnego świata

W praktyce Reiki nauczyciel staje się kanałem dla uniwersalnej energii życiowej i przekazuje ją poprzez swoje dłonie do osoby, zwierzęcia, rośliny lub nawet sytuacji. Ma to na celu przywrócenie naturalnej równowagi i wspomaganie procesu uzdrawiania na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Sesje Reiki przynoszą tak pozytywne rezultaty, że wprowadza się je nawet do szpitali.

Badania przeprowadzone w 2019 roku w kilku onkologicznych oddziałach potwierdziły, że terapia Reiki może być skutecznym narzędziem w redukcji bólu i lęku u pacjentów onkologicznych. W 2020 roku w jednym z brazylijskich szpitali przeanalizowano wpływ Reiki na pacjentów z nowotworem, których poddawano regularnej chemioterapii. Wyniki sugerowały, że terapia przynosi znaczące korzyści w łagodzeniu objawów, takich jak nudności, ból i zmęczenie.

Praktyka Reiki jest też współczesnym remedium na stres. Dzięki niej wyciszasz się, uspokajasz i doświadczasz głębokiego relaksu. Praca z energią pomaga w redukcji napięcia i stymuluje układ nerwowy do wejścia w stan równowagi, co prowadzi do odprężenia fizycznego i psychicznego. Osoby uczestniczące w sesjach Reiki potwierdzają redukcję napięć, lęków i bólów głowy. Praktyka zwiększa świadomość ciała, emocji i myśli – doświadczasz obecności swojego stanu wewnętrznego, co umożliwia lepsze rozpoznanie stresujących sytuacji i skuteczniejsze zarządzanie nimi. Regularne praktykowanie Reiki wzmacnia dodatkowo odporność, ponieważ wspiera ogólną kondycję organizmu, w tym układ immunologiczny.