Samorząd województwa wielkopolskiego otworzył w poniedziałek zrealizowaną przy udziale funduszy z React-EU pracownię robotyki operacyjnej w poznańskim szpitalu św. Rodziny. Przy okazji zaprezentowano także robota da Vinci, który będzie wykorzystywany do operacji w tej placówce.

„To już kolejne takie urządzenie, które trafiło do wielkopolskich szpitali dzięki naszemu wsparciu. Zabiegi wykonywane przy jego użyciu będą mniej inwazyjne. Pacjentom pozwolą szybciej wrócić do zdrowia, a chirurgom oszczędzać siły. W ten sposób wpisujemy się, jako samorząd, w zastosowanie innowacyjnych technologii także w opiece zdrowotnej” – podkreślił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Paulina Stochniałek, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego przypomniała, że szpital św. Rodziny jest liderem w zakresie zabiegów związanych z urologią męską.  „Teraz będziemy mogli jeszcze bardziej poprawić komfort pacjentów i skrócić czas dochodzenia do zdrowia” – powiedziała.

„To dzień, która otwiera nowy rozdział na tutejszym oddziale urologicznym i onkologii urologicznej. Narzędzie umożliwi nam prowadzenie operacji leczących nowotwór prostaty zupełnie nowej jakości, zapewniając niezwykłą precyzję wykonania zabiegów” – przyznała Izabela Marciniak, Dyrektor Naczelny SZOZ nad Matka i Dzieckiem w Poznaniu.

Nowoczesne urządzenie będzie dostępne dla pacjentów Oddziału Urologicznego i Onkologii Urologicznej. Zakup robota da Vinci był możliwy dzięki przekazaniu blisko 13 mln zł dotacji przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Na początku lutego 2023 r. do sześciu szpitali w Poznaniu trafiło 47 mln zł na działania naprawcze prowadzone po pandemii COVID-19. Komisja Europejska uruchomiła w tym celu specjalny instrument finansowy o nazwie REACT-EU.

Z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci przeprowadza się obecnie około ponad 200 typów zabiegów chirurgicznych. Są to przede wszystkim prostatektomia, operacje macicy,  resekcja jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc, głowy czy serca. W Polsce w asyście autoryzowanych systemów da Vinci przeprowadzono ponad 8 tys. zabiegów – są one na wyposażeniu 28 polskich szpitali.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP