Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów etykiet na opakowania. Dobiera się je w zależności od ich zastosowania i potrzeb konkretnej firmy. Często wykorzystywane są etykiety termiczne. Wiele osób myli je z termotransferowymi. Mimo podobnych nazw znacząco różnią się one od siebie. Czym charakteryzują się te dwa typy etykiet?

Czym są etykiety termiczne i jakie są ich zalety?

Etykiety termiczne to bardzo proste nalepki. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwyczajny kawałek papieru. Materiał, z którego są wykonane, wykazuje jednak reakcję na ciepło. Proces jego zadrukowywania jest bardzo prosty. Odbywa się bez wykorzystania tuszów czy tonerów – wszystko dzieje się pod wpływem wysokiej temperatury generowanej punktowo przez specjalną drukarkę termiczną. Dzięki działaniu ciepła wybrane elementy nalepek się zaczerniają.

Etykiety termiczne są wykorzystywane przede wszystkim w formie nalepek, na których znajdują się kody kreskowe albo inne ważne oznaczenia, dotyczące np. krótkiej daty przydatności do spożycia. W drugim przypadku umieszcza się je na produktach żywnościowych, takich jak mięso, warzywa, owoce, nabiał czy pieczywo. Oprócz tego etykiety termiczne bywają wykorzystywane w branży logistycznej i transportowej. Służą wówczas oznaczaniu przesyłek.

Tego typu nalepki mają kilka ważnych zalet. Ich przygotowanie jest łatwe, szybkie i tanie. Bardzo łatwo umieścić je na opakowaniach. Charakteryzują się też dobrą jakością zadruku. Oprócz tego etykiety termiczne są bardziej ekologiczne, ponieważ podczas ich wytwarzania nie dochodzi do generowania odpadów. Niestety, mimo wielu zalet mają też wady. Przede wszystkim są nietrwałe, ponieważ nie wykazują odporności na wilgoć, przetarcia czy promieniowanie UV.

Charakterystyka etykiet termotransferowych

Etykiety termotransferowe różnią się od termicznych. Inny jest m.in. proces ich wytwarzania. W ich przypadku podczas zadruku stosuje się specjalną taśmę przypominającą kalkę. Podgrzewa się ją za pomocą głowicy drukującej. Dzięki temu działaniu znajdujący się w taśmie barwnik zostaje przeniesiony bezpośrednio na powierzchnię etykiety. Co ważne, etykiety termotransferowe mogą być zrobione z różnorodnych materiałów. Do wyboru jest nie tylko papier, lecz także sztuczne podłoże, co znacząco różni je od nalepek termicznych.

Naklejki wykorzystuje się do znakowania różnego typu towarów, takich jak sprzęt elektroniczny, odzież czy produkty przechowywane w chłodniach. Oprócz tego umieszcza się je często np. na próbkach w laboratoriach czy na regałach magazynowych. Warto podkreślić, że etykiety termotransferowe sprawdzają się do oznaczania przedmiotów przechowywanych nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków.

Największymi zaletami etykiet termotransferowych są bardzo wysoka jakość wydruku oraz jego duża trwałość. W przeciwieństwie do nalepek termicznych nie zniszczą się one pod wpływem czynników, takich jak wilgoć czy oddziaływanie promieni UV. Są one znacznie trwalsze. Nawet po kilku latach zachowują pierwotny wygląd. Ich największym minusem jest z kolei wyższy koszt produkcji.