Niewiele osób ma naturalne predyspozycje do bycia doskonałym sprzedawcą. Nie wszystkim również osiągnięcie zadowalającego poziomu przychodzi z łatwością. Przeciwnie, w przypadku większości wykonujących taką pracę uzyskiwane rezultaty stanowią efekt ciężkiej pracy i nieustannego pogłębiania wiedzy. Oznacza to zatem, że skutecznej sprzedaży i osiągania dobrych wyników można się po prostu nauczyć. Jak jednak to zrobić? Czy praktyczne szkolenia sprzedażowe okażą się w tym pomocne, a jeśli tak, jak wybrać najlepsze?

  1. Dlaczego warto nauczyć się sprzedaży?
  2. Co dają szkolenia w procesie sprzedaży?
  3. Rodzaje szkoleń – Szkoła Profesjonalnej Sprzedaży

Gdzie znaleźć praktyczne szkolenia sprzedażowe? Ich szeroką gamę oferuje Szkoła Profesjonalnej Sprzedaży – sprawdź na www.szkolaprofesjonalnejsprzedazy.pl.

Dlaczego warto nauczyć się sprzedaży?

Patrząc na sprawę typowo przez pryzmat rynku pracy, można stwierdzić, że umiejętności sprzedażowe są zaliczane do grupy najbardziej pożądanych kompetencji, zaś ofert dla przedstawicieli handlowych i sprzedawców nigdy nie brakuje. To zatem argumenty przekładające się bezpośrednio na poczucie zawodowego bezpieczeństwa, bo – choć początki bywają trudne – dobrzy handlowcy z reguły mogą przebierać w ofertach i uzyskać naprawdę atrakcyjne zarobki. Nawet zmiana branży nie stanowi tu dużej przeszkody, gdyż techniki pracy zawsze są podobne.

Warto również spojrzeć na sprawę szerzej. Techniki sprzedaży przydają się w różnych zawodowych sytuacjach, nie tylko na stanowiskach związanych stricte z takim właśnie obszarem. Potrzeby klientów, ich oczekiwania, przedstawienie rozwiązań – dotyczą rozmaitych sfer służbowego życia. W obecnych czasach nierzadko takie właśnie aspekty czynią kolosalną różnicę, sprawiając, że konkretne usługi są chętniej wybierane, a firma wypracowuje przewagę nad konkurencją.

Co dają szkolenia w procesie sprzedaży?

Praca handlowców zalicza się do zadań, których efekty bardzo łatwo można ocenić na podstawie konkretnych osiągnięć i liczb. Sprzedawcy, doradcy klienta czy grupa menadżerów jest rozliczana przede wszystkim za wynik, na przykład za liczbę podpisanych umów czy wysokość sprzedaży w określonym przedziale czasowym. Powoduje to, że takie osoby w pracy z klientami odczuwają bardzo dużą presję. Jeden błąd na finalnym etapie może zaprzepaścić cały wysiłek, a w konsekwencji nawet zrujnować efekty starań całego działu.

Szkolenie sprzedażowe, nawet w przypadku doświadczonego pracownika, może przynieść wymierny sukces. Daje nową perspektywę, podpowiada dodatkowe działania, które jeszcze może podjąć, wskazuje ścieżki. Jednym z głównym błędów popełnianych przez sprzedawców jest przekonanie, że istnieje jeden, zawsze działający schemat postępowania. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko początkujących, ale niekiedy wynika również z rutyny. Na szkoleniu można odkryć pułapki, w które wpada się z czasem, a następnie poszukać sposobów na ich wyeliminowanie.

Rodzaje szkoleń – Szkoła Profesjonalnej Sprzedaży

Szkolenia sprzedażowe mogą mieć różny charakter i przedstawiać rozmaite treści, począwszy od zasad efektywnej sprzedaży przez telefon, przez techniki sprzedaży w sklepie, aż po negocjacje biznesowe i sprzedaż B2B.

Ze względu na organizację zajęć wyróżnić można

  • szkolenia otwarte – na które może zapisać się każdy; to dobre rozwiązanie, gdy firma chce przeszkolić jednego lub kilku handlowców; spotkania pozwalają wymienić się doświadczeniami kursantów działających w różnych branżach, a nawet nawiązać kontakty biznesowe,
  • szkolenia zamknięte – organizowane specjalnie dla pracowników danej firmy,
  • szkolenia indywidualne, czyli tzw. coaching – przeznaczone dla konkretnej osoby.
  • Artykuł Gościnny