Sum jest bez wątpienia jedną z najbardziej imponujących gabarytowo i siłowo ryb. Aby taką złowić, wędkarzowi potrzebna jest naprawdę solidna wędka. Taka, która będzie nie tylko wytrzymała, ale i będzie w stanie zatrzymać rybę w rwącym nurcie rzeki. Podczas uginania się, sprzęt nie może się zniszczyć, złamać, nieodwracalnie wyginać – poza płynną pracą kija, konieczne jest też porządne mocowanie kołowrotka i przedłużony rolnik. Jeśli więc marzy Ci się polowanie na suma, powinieneś się solidnie przygotować – niezawodny sprzęt to większa szansa na powodzenie!
Czym kierować się podczas wyboru wędki sumowej?
Zanim zakupisz wędkę sumową, skieruj do siebie kilka pytań – jakich przynęt będziesz używać, jaka będzie waga wyrzucanego zestawu, jaką metodę połowu preferujesz? Istnieją wędki krótsze, którymi bez problemu operować będziesz na przykład z łódki (takie około 250 cm), ale i też dłuższe, bardziej preferowane przez wędkarzy, idealne na brzeg, do łowienia statycznego, stacjonarnego (około 400 cm, a z pewnością więcej niż 300 cm). Krąży mit, że długość wędki należy dobierać do wzrostu, jednak nie jest to prawdą. Z innych ciekawostek, przy tej rybie wędki teleskopowe całkowicie się nie sprawdzą!
Wędka na suma – wiedza w pigułce.
Przede wszystkim im większe ryby łowimy, tym większy ciężar wyrzutu powinna zaoferować nam wędka. Zawsze należy zwrócić uwagę na tworzywo z jakiego został wykonany sprzęt – przygoda z sumem to często wielogodzinne holowanie, ryba wtedy jest niespokojna, wykonuje gwałtowne ruchy, zatem wysoki poziom amortyzacji jest konieczny. Porządna wędka na suma nie da wędkarzowi odczuć jakiegokolwiek dyskomfortu i nie będzie wymagała nadprogramowego okazywania siły. Ponadto istotny jest też kołowrotek – nie będzie to niestety najtańszy zakup, jednak nie ma co na nim oszczędzać – lepiej wydać raz, a na porządny sprzęt, niż wielokrotnie na słabsze opcje. Kołowrotek musi być solidny, zwróć uwagę także na siłę hamulca. Jego rozmiar nie powinien też być poniżej 6000 – wymagająca ryba, jaką bez wątpienia jest sum, potrafi odpłynąć na bardzo daleką odległość.
Dobry kołowrotek powinien być także odporny na warunki atmosferyczne i zawierać kilka łożysk. Rodzaj samej linki – plecionki, lub żyłki zależy od naszych preferencji. Żyłka będzie słabsza od plecionki, ale z pewnością bardziej rozciągliwa. Plecionki natomiast niszczą się od warunków atmosferycznych i zaleca się wymienianie ich przynajmniej co 2 sezony, ale jest bardziej preferowana w środowisku wędkarskim. Sama wędka sumowa, mimo że powinna być – jak już wcześniej wspomniano, trwała, z solidnego tworzywa, nie może jednocześnie być zbyt ciężka – uniemożliwi to swobodne operowanie nią i utrudni pozytywne zakończenie połowu.
To z ilu części składać będzie się wędka, także ma znaczenie – dwuczęściowe gwarantują zwykle wysoki komfort połowu i wytrzymałość, ale można zdecydować się także na takie trzy, lub czteroczęściowe – jakość będzie zależała też od budżetu jakim dysponujemy. Zalecamy przede wszystkim poza własnym przefiltrowaniem różnych modeli, poczytać o nich opinie, lub zasięgnąć porady innych konsumentów, dzięki czemu wykluczymy już na starcie modele, które nie będą spełniały oczekiwań.
Artykuł gościnny