Codzienna filiżanka herbaty może pomóc Ci cieszyć się lepszym zdrowiem w późnym okresie życia — jednak jeśli nie jesteś fanem herbaty, są inne rzeczy, które możesz dodać do swojej diety.

Kluczem są flawonoidy, które są naturalnie występującymi substancjami znajdującymi się w wielu popularnych produktach spożywczych i napojach, takich jak czarna i zielona herbata, jabłka, orzechy, owoce cytrusowe, jagody i inne.

Od dawna wiadomo, że mają one wiele korzyści dla zdrowia – jednak nowe badania przeprowadzone przez Edith Cowan University (ECU) pokazują, że mogą one być dla nas jeszcze lepsze niż wcześniej sądzono.

Fundacja Serca wsparła badania 881 starszych kobiet (mediana wieku 80 lat), które wykazały, że prawdopodobieństwo wystąpienia u nich rozległych zwapnień aorty brzusznej (AAC) było znacznie mniejsze, jeśli spożywały one wysoki poziom flawonoidów w swojej diecie.

AAC to zwapnienie aorty brzusznej – największej tętnicy w organizmie, która dostarcza natlenioną krew z serca do organów brzusznych i kończyn dolnych – i jest predyktorem ryzyka sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca i udar.

Stwierdzono również, że jest to wiarygodny predyktor demencji w późnym okresie życia.

ECU Nutrition i Health Innovation Research Institute badacz i badania prowadzić Ben Parmenter powiedział, podczas gdy istnieje wiele źródeł diety flawonoidów, niektóre miały szczególnie wysokie kwoty.

„W większości populacji, mała grupa żywności i napojów – wyjątkowo wysokiej zawartości flawonoidów – przyczyniają się do większości całkowitego spożycia flawonoidów w diecie,” powiedział.

„Głównymi współtwórcami są zazwyczaj czarna lub zielona herbata, jagody, truskawki, pomarańcze, czerwone wino, jabłka, rodzynki/winogrona i ciemna czekolada”.

Rodzina flawonoidów

Istnieje wiele różnych rodzajów flawonoidów, takich jak flawan-3-ole i flawonole, które, jak wskazało badanie, wydają się również mieć związek z AAC.

Uczestnicy badania, którzy mieli wyższe spożycie całkowitych flawonoidów, flawan-3-oli i flawonoli, byli o 36-39 procent mniej narażeni na rozległe AAC.

Czarna herbata była głównym źródłem całkowitych flawonoidów w kohorcie badawczej i była również związana ze znacznie niższymi szansami na rozległe AAC.

W porównaniu z badanymi, którzy nie pili herbaty, uczestnicy, którzy wypijali od dwóch do sześciu filiżanek dziennie mieli 16-42 procent mniejsze szanse na posiadanie rozległego AAC.

Jednak niektóre inne dietetyczne źródła flawonoidów, takie jak sok owocowy, czerwone wino i czekolada, nie wykazały znaczącego korzystnego związku z AAC.

Nie tylko herbata

Chociaż czarna herbata była głównym źródłem flawonoidów w badaniu — prawdopodobnie ze względu na wiek uczestników — pan Parmenter powiedział, że ludzie nadal mogą korzystać z flawonoidów bez stawiania czajnika.

„Z kobiet, które nie piją czarnej herbaty, wyższe całkowite spożycie flawonoidów niebędących herbatą również wydaje się chronić przed rozległym zwapnieniem tętnic”, powiedział.

„To sugeruje, że flawonoidy ze źródeł innych niż czarna herbata mogą być ochronne przed AAC, gdy herbata nie jest spożywana”.

Pan Parmenter powiedział, że jest to ważne, ponieważ pozwala osobom nie pijącym herbaty nadal korzystać z flawonoidów w ich diecie.

„W innych populacjach lub grupach ludzi, takich jak młodzi mężczyźni lub ludzie z innych krajów, czarna herbata może nie być głównym źródłem flawonoidów”, powiedział.

„AAC jest głównym predyktorem zdarzeń związanych z chorobami naczyniowymi, a to badanie pokazuje spożycie flawonoidów, które mogłyby chronić przed AAC, są łatwo osiągalne w diecie większości ludzi”.

„Higher habitual dietary flavonoid intake associates with less extensive abdominal aortic calcification in a cohort of older women” opublikowano w Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology.

Źródło: Edith Cowan University.