Nie jest żadną tajemnicą, że chwasty jednoliścienne jak i dwuliściennie destrukcyjnie oddziałują na każdy rodzaj uprawy. Z uwagi na ich odporność, nie straszne im okresowe niedobory wody i słońca, tolerują także ich nadmiar – jednym słowem doskonale radzą sobie w skrajnych warunkach. Ponadto rywalizując z uprawianymi roślinami o wodę, składniki pokarmowe i słońce, potrafią bardzo szybko zdominować uprawę, doprowadzając do jej całkowitej destrukcji.
W tym artykule skupimy się jednak wyłącznie na chwastach jednoliściennych, które są zawsze obecne w większości gatunków roślin uprawnych i występują w nich w różnym stopniu dominacji. Sprawdźmy, jak je rozpoznać.
Chwasty jednoliścienne – charakterystyka
Jak sama nazwa wskazuje, chwasty jednoliścienne to rośliny jednoroczne lub dwuletnie, które podczas kiełkowania wytwarzają jeden liścień. Mogą pojawić się w uprawie zarówno wiosną jak i jesienią, stanowiąc ogromną konkurencję dla roślin jarych i ozimych, przyczyniając się do znacznej straty zbiorów. Z uwagi na botaniczne podobieństwo do zbóż, bardzo często potęgują rozwój szkodników i patogenów, doprowadzając do rozprzestrzenienia się rozmaitych chorób.
Ze względu na ich ekspansywność, niezwykle istotna jest znajomość poszczególnych gatunków, która pomoże dobrać odpowiedni preparat w celu ich zwalczenia. Chwastów jednoliściennych jest naprawdę wiele, jednakże kilka rodzajów należy do tych najbardziej popularnych i uporczywych. Sprawdźmy czym charakteryzują się poszczególne chwasty jednoliścienne.
Rodzaje chwastów pierwotnych dwuliściennych
Do rośliny jednoliściennych, które w najbardziej destrukcyjny sposób odbierają uprawom substancje odżywcze należą:
- perz właściwy – należy do jednych z najbardziej ekspansywnych wieloletnich chwastów, trudnych do zwalczenia. Roślina wypuszcza długie, podziemne kłącza, z których wyrastają młode rośliny. Rośnie na każdym typie podłoża o niskim pH, pozbawiając inne rośliny wody i światła. Zabiegi rolnicze sprzyjają jego rozrostowi.
- miotła zbożowa – jest największym wrogiem zbóż ozimych. Wzrasta nawet w niskich temperaturach jako roślina ozima lecz jej kiełkowanie może także przypadać zarówno w okresie wiosny jak i jesieni.
- chwastnica jednostronna – roślina jara, jednoroczna, niezimująca o kłosach przypominających kłosy prosa. Jest bardzo dominująca, kilka sztuk chwastnicy na metr kwadratowy zasiewu zmniejsza zbiór uprawy o 5%.
- wyczyniec polny – wzrasta wczesną jesienią, preferuje gleby gliniaste, ciężkie i wilgotne, może uodpornić się na substancje aktywne zawarte w preparatach chwastobójczych.
- owies głuchy – roślina jednoroczna, jara, niezimująca, charakteryzująca się wysoką ekspansywnością.
Aby rośliny jednoliścienne mogły być zwalczane w skuteczny sposób należy sięgać po preparaty chwastobójcze o szerokim spektrum działania.
Artykuł Gościnny