Każda choroba wymaga konsultacji lekarskiej. Często bowiem błahe objawy mogą być symptomem poważnej nieprawidłowości. Bóle kości mogą zwiastować nowotwór, kołatanie serca i zawroty głowy to częsty symptom choroby wieńcowej, a bezsenność, przemęczenie i wahania nastroju mogą zwiastować rozwijającą się depresję. Bez względu na stopień nasilenia objawów możesz je skonsultować z terapeutą. Z porady psychologicznej nie musisz korzystać wyłącznie gabinecie, jeśli nie jest to dla ciebie komfortowe. Możesz zdecydować się na sesje online prowadzone w zaciszu własnego domu.
Porady psychologiczne – kiedy warto z nich skorzystać?
Dla coraz większej części populacji wyzwaniem staje się radzenie sobie z codziennymi życiowymi sytuacjami. Nie zawsze jest to wyraźne na tyle, aby zwrócić uwagę otoczenia. Czasami trudność zachowania dobrostanu w sferze emocjonalnej, psychicznej i społecznej jest maskowana na tyle skutecznie, że nie wzbudza niepokoju. Do czasu, aż długo tłumione problemy narosną do takiego stopnia, że utrudnią normalne funkcjonowanie na wielu płaszczyznach.
Skala tych trudności zwiększa się z roku na rok. Jak wynika z badań EZOP II z lat 2017–2021, aż 24,46% Polaków przyznaje się, że na różnych etapach swojego życia doświadczyło problemów natury psychicznej. Badania EZOP I z lat 2010–2011 nie były aż tak pesymistyczne – do doświadczenia problemów psychicznych przyznawało się wówczas 23% Polaków. W pozostałych państwa Unii Europejskiej sytuacja nie jest również optymistyczna – jak wynika z raportu OECD i KE „Health at a Glance: Europe 2018” aż jedna na sześć osób zmaga się z tzw. chorobami ducha.
Przyczyn tego niepokojącego trendu jest wiele. Z pewnością należy ich upatrywać w rosnących oczekiwaniach społeczeństwa względem pełnionych ról, osamotnieniu, a także trudności w oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego. Początkowe symptomy narastającego problemu mogą nie być wyraźne. Często mają postać bezsenności, przemęczenia czy wahań nastroju. Jednak właśnie w ten sposób organizm wysyła sygnały, że potrzebuje pomocy. Nie należy tego bagatelizować. W skrajnych przypadkach zaburzenia psychiczne mogą bowiem doprowadzić do zachowań autodestrukcyjnych.
Skorzystaj więc z poradnictwa psychologicznego, zawsze wtedy, gdy:
- masz wrażenie, że problemy cię przerastają,
- brak ci sił, by wykonywać rutynowe czynności,
- trudno ci zrozumieć i kontrolować emocje,
- nie czujesz się dobrze ze sobą.
Czy warto korzystać z poradnictwa psychologicznego online?
Jeszcze do niedawna jedyną możliwą formą wsparcia były sesje w gabinecie. Obecnie porady psychologiczne online stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wielu psychologów było sceptycznie nastawionych wobec tego rozwiązania, obawiając się, że dystans między terapeutą a pacjentem negatywnie wpłynie na efekty wspólnej pracy. Jak się okazało – bezzasadnie. Potwierdziły to badania na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono wówczas 62 osoby zmagające się z depresją na dwie grupy leczone w odmienny sposób: w gabinecie i przez internet. Analiza stanu pacjentów po trzech miesiącach od zakończenia terapii przyniosła zaskakujące efekty. W grupie, która odbywała wizyty online, wyleczonych zostało 57% osób, podczas gdy w grupie, której sesje prowadzone były stacjonarnie – 42%.
Poradnictwo psychologiczne online odbywa się w bezpiecznym zaciszu własnego domu, bez ryzyka, że wychodząc z gabinetu, spotka się znajomego lub członka rodziny. Dobrze znana przestrzeń nie wprowadza też rozpraszaczy. Dzięki temu pacjent może się skupić na sobie i własnych emocjach.
To również forma terapeutyczna odpowiednia dla osób o ograniczonej mobilności, mieszkających w miejscowościach oddalonych od dużych miast, a także pracujących w trybie zmianowym i często podróżujących. Nie ogranicza Cię sztywny grafik psychologa – korzystasz z pomocy wtedy, kiedy masz na to czas.
Gdzie znaleźć pomoc psychologiczną?
Z pomocy psychologa możesz skorzystać bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu, zainstalowanych na komputerze czy smartfonie programów Skype lub Vsee (jeśli zdecydujesz się terapię w formie wideokonferencji lub czatu) albo wyłącznie skrzynki mailowej (jeśli zdecydujesz się na terapię w formie korespondencji elektronicznej).
Dopasowujesz rodzaj terapii do swoich możliwości i potrzeb. Jeśli chcesz porozmawiać o swoich problemach w czasie rzeczywistym – zdecyduj się na wideokonferencję lub czat. Sesja może odbyć się nawet w niedzielę wieczorem! Jeśli natomiast dla wyrażenia myśli potrzebujesz chwili namysłu, a do tego preferujesz pracę z terapeutą w godzinach nocnych – zdecyduj się na sesje mailowe. Możesz dowolnie zmieniać typ sesji w czasie trwania terapii – wystarczy, że uzgodnisz to z wybranym psychologiem.
Bibliografia:
T. Białas, Zdrowie psychiczne, https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/zdrowie-psychiczne, dostęp: 26.10.2022 r.
Artykuł gościnny