Czym tak właściwie jest przedawnienie długu?
Wedle obowiązujących przepisów z zakresu prawa cywilnego termin przedawnienia długu oznacza sytuację podczas której osoby zadłużone mają możliwość swobodnego uchylenia się od zaspokojenia roszczenia względem podmiotów udzielających im pewnego rodzaju pożyczki. Do istnienia tego typu przesłanek konieczne jest upłynięcie określonego terminu, który w zależności od rodzaju zobowiązania może wynosić od roku do nawet 10 lat. Dłużnik w żaden sposób nie jest zobowiązany do spłaty przedawnionych już długów, nawet jeśli ubiega się o to wierzyciel, tudzież firma o charakterze ściśle windykacyjnym. Niestety dla pożyczkodawców w takich okolicznościach przepisy prawa stoją wyłącznie po stronie osoby zobowiązanej do spłaty należności. Warto jednak podkreślić, iż mimo przedawnienia długu zadłużenie mimo wszystko nie znika, a po dłużniku może pozostać wpis w specjalnej bazie dłużników. Ma to swoje pewnego rodzaju konsekwencje w kontekście próby uzyskania następnej pożyczki.
Bieg przedawnienia, oraz jego ewentualne zerwanie
Zobowiązanie jest w stanie się przedawnić tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zarówno dłużnik, jak i wierzyciel nie wykonują kompletnie żadnych czynności związanych z obsługą zadłużenia. W związku z tym bieg przedawnienia może zostać bez problemu zerwany, wtedy jest on naliczany zupełnie od nowa. Dochodzi do tego oczywiście z inicjatywy strony wierzyciela. Zerwanie biegu przedawnienia można dokonać za pomocą wszczęcia mediacji, uznania roszczenia przez osobę zadłużoną, tudzież przeprowadzenie czynności przed sądem, lub organem powołanym w celu rozpatrywania wszelkich roszczeń.
Czy dług wobec ZUS może ulec przedawnieniu?
Jak najbardziej zobowiązanie wobec ZUS może ulec przedawnieniu. Możliwość taka wynika bowiem z obowiązujących w naszym państwie przepisów prawa, a dokładniej z art. 24 ust. 4 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Mówi on o tym, iż długi powstałe w wyniku naliczania składek ulegają nieodwracalnie przedawnieniu po upływie 5 pełnych lat, a termin biegu przedawnienia zaczyna się w dniu, w którym zostały one wymagalne, czyli datę, kiedy należności powinny zostać uiszczone przez płatnika. W przypadku tego typu długów może on zostać jak najbardziej przerwany. Tego typu zabiegu byłby możliwy na przykład poprzez rozpoczęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych działań mających na celu wyegzekwowanie zaległych należności. Przedawnienie składek ZUS działa zatem tak samo jak innego rodzaju przedawnienia.
Jakie obowiązują kary za niepłacenie składek w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?
W tym miejscu należy podkreślić, że z obowiązku płatności składek ZUS nie można się w żaden sposób zwolnić. Na początku w przypadku nieterminowego płacenia zobowiązań na koncie płatnika powstaną zaległości. Są od nich naliczane odsetki, które stanowią pewnego rodzaju formę ukarania podatnika za nieregulowanie świadczeń na czas. Ponadto w przypadku większych zaległości mogą zostać naliczone opłaty dodatkowe. Ich wartość może wynieść dokładnie tyle samo co wysokość należnych składek. Jest to dość rygorystyczne rozwiązanie, bowiem po jego zastosowaniu możliwa jest sytuacja, że dług zostanie podwojony. Ostatnią możliwością jest wszczęcie drogi o charakterze sądowym. Stosuję się ją wyłącznie w przypadku długotrwałego, cyklicznego nieuiszczania należnych opłat z tytułu obowiązujących powszechnie składek. Inicjatywa ta będzie oznaczać kolejny wzrost zobowiązania, ponieważ zostaną ono obciążone o wszelkie dodatkowe opłaty związane z postępowaniem przed sądem, a także egzekucją. Ponadto ZUS może wystąpić o ustanowienie hipoteki przymusowej, w przypadku, gdy osoba zadłużona jest właścicielem jakiejś nieruchomości.