Wsiadać za kierownicę, gdy minęło kilka godzin od wypicia niedużego piwa? Decydować się na jazdę samochodem jeśli poprzedniego dnia było się na całonocnej imprezie? Te pytania z pewnością choć raz zadawała sobie większość kierowców. Nic w tym dziwnego, bo jazda po spożyciu alkoholu to zagrożenie dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu oraz szereg potencjalnych kłopotów dla decydujących się na ten krok kierowców. Na szczęście można w domowych warunkach podjąć szybką decyzję o tym, czy można jechać, czy też lepiej zamówić taksówkę. Wystarczy zaopatrzyć się w alkomat promiler.
Jak działa alkomat promiler?
Alkomaty Promiler pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnego pomiaru. Nadają się zarówno użytku osobistego, jak i profesjonalnego. Dzięki temu, że mają wymienny czujnik i możliwość kalibracji można dostosować je do indywidualnych wymagań. Wiele urządzeń tego typu znajdziesz w sklepie alkopatrol.pl.
Na co zwrócić uwagę wybierając alkomat? Z pewnością ważna jest wygoda użytkowania takich urządzeń, ale jeszcze istotniejsza jest dokładność wykonywanego pomiaru oraz wskazywany przez nie zakres. Urządzenie powinni być na tyle czułe, aby wskazywało wartości w dolnej granicy. To przecież od nich w dużej mierze zależy to, czy będzie można bezpiecznie wsiąść za kierownicę. W alkomatach ważna jest też możliwość ich kalibrowania. Proces ten pozwala na dopasowanie ustawień, a tym samym osiągnięcie wiarygodnego wyniku.
Czy lepiej zdecydować się na alkomat jednorazowy, czy elektroniczny?
W sklepach dostępne są dwa rodzaje alkomatów: jednorazowe oraz elektroniczne. Te pierwsze funkcjonują pod nazwą alkotestów. Różnice między nimi nie są tylko w tym, ile trzeba za nie zapłacić. Różnią się też tym, w jaki sposób działają. Alkotesty można kupić za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych w sklepach, czy na stacjach benzynowych. Wadą tego typu rozwiązań jest z pewnością to, że pokazuje ono jedynie to, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol. Nie ma jednak informacji o tym, jakie jest jego stężenie. Alkomat elektroniczny jest pod tym względem dużo bardziej precyzyjny. Najważniejsze elementy alkomatu elektronicznego to sensor, w którym zachodzą reakcje chemiczne oraz układ elektroniczny, którego zadaniem jest obliczenie stężenia alkoholu na podstawie informacji z sensora.
Jakie konsekwencje grożą za jazdę pod wpływem alkoholu?
Według obecnych przepisów obowiązujących w Polsce dopuszczalna dawka to 0,2 promila. Ta ilość to naprawdę niewiele. Czasami wystarczy zjeść większą ilość słodyczy lub innych dań zawierających procenty, aby wyszła ona w badaniu. Należy pamiętać, że metabolizm alkoholu jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od płci, masy ciała oraz stanu zdrowia. Jeśli stężenie w wydychanym powietrzu ma wartości od 0,2 do 0,5 promila to mówimy wtedy o tzw. stanie po spożyciu. Według prawa jest ono traktowane jako wykroczenie. Jeśli badany będzie miał więcej niż 0,5 promila to będzie oznaczało to już przestępstwo.
Za jazdę pod wpływem grozi kierowcy szereg konsekwencji. Z pewnością będzie to wysoki mandat i okresowe zatrzymanie prawa jazdy. Sprawa komplikuje się, jeśli doszło, do jakiegoś zdarzenia drogowe i są w nim poszkodowani. Wtedy trzeba będzie liczyć się z tym, że sprawa trafi do sądu. Dlatego we wszystkich sytuacjach budzących wątpliwość najlepiej jest sprawdzić stężenie alkoholu. Dobry alkomat można znaleźć zawsze na komisariacie policji. Jednak nie zawsze jest możliwość, aby tam dotrzeć. W takich sytuacjach najlepiej jest mieć alkomat do własnego użytku.
Artykuł Gościnny