Każdy kierowca choć jeden raz stanął w sytuacji niepewności, czy po zakrapianej imprezie może bezpiecznie wsiąść za kółko. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie w zaledwie kilka chwil rozwiewa alkomat do wykrywania alkoholu w wydychanym powietrzu. Kiedy należy kalibrować alkomat i dlaczego jest to takie ważne?

Na czym polega kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu jest czynnością, która pozwala na uzyskiwanie miarodajnych i pewnych wyników pomiaru stężenia alkoholu we krwi. Jeżeli kalibracja nie zostanie wykonana w odpowiednim czasie, alkomat nie będzie właściwie przygotowany do pracy, a to z pewnością sprawi, że wyniki pomiarów nie będą miarodajne. Kalibracja polega na zestrojeniu oprogramowania wewnętrznego z sensorem urządzenia. Bardzo ważne jest, by kalibrację alkomatów wykonywać w zalecanym czasie w zależności od modelu alkomatu.

Kiedy należy wykonać kalibrację alkomatu?
O tym, jak często konieczna jest kalibracja alkomatu decyduje m.in. rodzaj wbudowanego sensora, a także częstotliwość używania urządzenia. Przyjęło się, by kalibrację wykonywać nie rzadziej niż raz na pół roku. Wiele zależy od klasy urządzenia, gdyż w przypadku najtańszych urządzeń kalibracja może być konieczna do wykonania nawet już po kilkudziesięciu użyciach sprzętu.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?
Serwis alkomatów wykonuje kalibrację większości modeli alkomatów, które dostępne są na rynku. Kalibracja nie jest usługą kosztowną, a jej cena wynosi 149 zł w przypadku alkomatów dowodowych i policyjnych oraz 65 zł w przypadku alkomatów zastosowania osobistego. To bardzo niewiele w porównaniu z ceną mandatu za jazdę po użyciu alkoholu. Zalecenia dotyczące kalibracji alkomatów mówią, że alkomaty elektrochemiczne wymagają kalibracji do 500 pomiarów, ale nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym wymagają kalibracji nie rzadziej niż co 100 do 300 pomiarów, ale nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Wyjątkową sytuacją wymagającą kalibracji alkomatu jest przypadek, gdy uzyskany na alkomacie wynik kilkukrotnie wskaże maksymalny odczyt 5 promili. Taka sytuacja jednoznacznie wskazuje, że do urządzenia dostał się alkohol resztkowy. Wówczas konieczna jest nie tylko kalibracja, ale także zużycie sensora.

Serwis alkomatów – czym się zajmuje?
Głównym obszarem działania serwisu jest naprawa alkomatów, ale także kalibracja alkomatów dowodowych i osobistych. Alkomat można wysłać do serwisu, pakując go bez ustników i baterii. Czas realizacji usługi to zwykle 2 do 4 dni roboczych. Więcej informacji znajdziesz na neomaniak.pl.

Artykuł Gościnny