Nietrzymanie moczu czy też nerwica pęcherza to schorzenie, które pojawia się dość często, a jednocześnie – jest wstydliwe dla osób, które cierpią z ich powodu. Czy dokładnie jest nerwica pęcherza, jakie są jej objawy i jak leczyć tę chorobę?
Nerwica pęcherza – czym jest?
Nerwica pęcherza to nic innego jak nietrzymanie moczu i kłopoty z nim związane. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości możemy mówić o kropelkowej nerwicy pęcherza, lekkiej nerwicy pęcherza, średniej nerwicy pęcherza, stopniu ciężkim lub bardzo ciężkim tej dolegliwości.
Nerwica pęcherza może wynikać z różnych przyczyn. W przypadku kobiet najczęściej okazuje się, że do nietrzymania moczu dochodzi wraz z biegiem lat i spadkiem poziomu hormonów w organizmie. To prowadzi do osłabienia mięśni dna miednicy i w konsekwencji – do mimowolnego oddawania moczu. Tego rodzaju dolegliwości mogą pojawić się również po porodzie, stanowić efekt siedzącego trybu życia, a także być konsekwencją częstych i nawracających infekcji pęcherza. Przyczynę choroby powinien ustalić lekarz, by na tej podstawie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Objawy nerwicy pęcherza
Wśród objawów nerwicy pęcherza z pewnością można wymienić nietrzymanie moczu o różnym stopniu nasilenia. To najczęściej pojawiający się i zarazem najbardziej dolegliwy objaw, który może naprawdę uprzykrzyć życie.
Na szczęście, nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie w żaden sposób poradzić sobie z tym stanem. Istnieją sposoby, które dają możliwość pozbycia się nerwicy pęcherza – wystarczy tylko udać się do lekarza, który pomoże nam ustalić prawidłowy plan działania!
Jak pozbyć się nerwicy pęcherza?
W przypadku nerwicy pęcherza moczowego kluczowe jest szybkie działanie, które pomoże w radzeniu sobie z trudnościami. Dzięki szybkiej reakcji możemy pozbyć się kłopotliwego nietrzymania moczu nim choroba stanie się naprawdę uciążliwa!
W zależności od diagnozy lekarza opartej m.in. na stopniu nasilenia dolegliwości, wdrożone zostanie odpowiednie leczenie. Może ono przyjąć formę farmakologiczną, fizjoterapeutyczną bądź operacyjną, jednak w tym zakresie ostateczna decyzja należy do lekarza. Pamiętajmy przy tym, że im niższy stopień nasilenia dolegliwości (ergo: im szybciej po zauważeniu pierwszych objawów udamy się do lekarza), tym szybciej możemy poradzić sobie z tymi przykrymi dolegliwościami.
Nim leczenie przyniesie oczekiwane efekty, możemy borykać się z częstymi infekcjami intymnymi, do których prowadzi właśnie nietrzymanie moczu. Wkładki higieniczne mogą być doskonałym rozwiązaniem tego problemu: regularnie wymieniane, zapobiegają występowaniu przykrych dolegliwości dotyczących namnażania się bakterii na bieliźnie. Dzięki wkładkom możemy uniknąć także przykrego zapachu moczu, który pojawia się szczególnie przy mocno nasilonym schorzeniu.
Kłopoty z układem moczowym są zdecydowanie powszechniejsze niż mogłoby się wydawać, jednak wciąż są często ignorowane. Większość chorych wstydzi się udać do lekarza, tymczasem niepotrzebnie: nerwicy pęcherza można zaradzić, pozbywając się tym samym przykrych dolegliwości!