W badaniu morfologicznym możemy ocenić parametr RDW-CV, który powszechnie znany jest jako wskaźnik rozkładu objętości erytrocytów. Mówiąc prościej, jest to porównanie stanu czerwonych krwinek w krwi pacjenta do standardowej wartości objętości erytrocytu (czerwonej krwinki), która powinna znajdować się we krwi. Na podstawie tego badania lekarze mogą diagnozować choroby związane z zaburzeniami, które spowodowane są nieprawidłowym działaniem czerwonych krwinek. 

Badanie wykonuje się między innymi w poniższych przypadkach. Wczesne rozpoznanie pozwala zapobiec np. rozwojowi anemii czy innych chorób powiązanych z niedoborem czy zaburzeniami w aktywności czerwonych krwinek. 

  • chroniczne zmęczenie
  • bladość skóry 
  • szybkie przemęczenie związane z aktywnością fizyczną 
  • podwyższone tętno i ciśnienie 

Normy RDW-CV, czyli kiedy nie powinniśmy się martwić

Przyjęto, że wartość RDW-CV powinna zmieścić się w zakresie 11,5%, a 14,5%. Jeśli wynik znajduje się w normie, najczęściej nie ma powodów do zmartwień. Oczywiście każdorazowo wyniki należy przedyskutować z lekarzem. 

Zdarza się natomiast, że wyniki badania odbiegają od wyznaczonych norm. 

O czym świadczy podwyższone RDW-CV? 

Podwyższone RDW-CV, czyli wynik badania przekraczający 14,5%, nazywane jest w medycynie anizocytozą. Świadczy to o znaczącej różnicy w objętości między poszczególnymi erytrocytami, czyli czerwonymi krwinkami. Taka sytuacja może wiązać się z wieloma przyczynami, każdorazowe wyniki badania należy konsultować z lekarzem, bowiem przyczyny często powiązane są ze stylem życia prowadzonym przez pacjenta oraz być może innymi schorzeniami. 

Do najczęstszych przyczyn podwyższonego wskaźnika anizocytozy erytrocytów należy: 

  • anemia, czyli niedokrwistość
  • toczące się stany zapalne oraz 
  • niedożywienie
  • owrzodzenia żołądka
  • krwotoki z dróg rodnych oraz układu pokarmowego 

Do pozostałych, rzadszych przyczyn możemy zaliczyć: suplementowanie kwasu foliowego oraz witaminy B12, przebyte choroby nowotworowe (świadczy to o rym, że doszło do przerzutu szpiku kostnego), skutek metaplazji szpikowej oraz rozrost nieprawidłowych komórek krwi w szpiku.

Jak reagować przy podwyższonym RDW-CV?

Mimo, że podwyższone RDW-CV wiąże się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami, nie należy samodzielnie stawiać diagnozy. Wynik badania może mieć wiele różnych przyczyn, które niekoniecznie są groźne dla naszego zdrowia i nie będą wymagały od nas więcej, niż zmiana trybu życia na zdrowszy. 

Każdorazowo otrzymane wyniki badania należy dokładnie skonsultować z lekarzem, który na podstawie wywiadu będzie w stanie skierować na dalsze badania, które pomogą w ostatecznej diagnozie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie otrzymać pewną odpowiedź, w jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i całkowicie wyzdrowieć. Powinniśmy również pamiętać, żeby pod żadnym pozorem samodzielnie nie dobierać leków, ponieważ nieodpowiednia decyzja może mieć wpływ na pogorszenie stanu zdrowia, a co za tym idzie, silniejsze objawy.

Inne przydatne artykuły znajdziesz w serwisie https://obeo.pl/ – zapraszamy.

Artykuł Gościnny