Soczewki kontaktowe są bezpieczniejsze niż okulary w oprawkach, ponieważ nie grożą stłuczeniem ani wygięciem. Są dostępne w każdym sklepie okulistycznym w różnych rozmiarach, poziomach dioptrii i ostatnio nawet kolorach.
Soczewki kontaktowe dzielą się na jednodniowe, tygodniowe lub miesięczne. Wadą korzystania z takiej formy poprawy wzroku jest – w przypadku trzydziestodniowych, konieczność zdejmowania ich każdego dnia przed snem. Z tego powodu osoby wrażliwe niechętnie wybierają tę formę korekcji wzroku z uwagi na możliwość podrażnienia oka. Wymagają odpowiedniego pudełka uzupełnianego najlepiej codziennie w świeży płyn do soczewek. Założenie soczewki „na lewą” stronę powoduje ból i zaczerwienienie powierzchni oka. Nie wymagają czyszczenia w takiej formie jak przy okularach, wystarczy zanurzyć je w płynie do soczewek i przetrzeć czystym palcem. Jedną z większych wad soczewek jest konieczność kupowania nowych po zużyciu poprzednich. W skali kilku lat, soczewki kontaktowe mogą być mniej opłacalną opcją niż okulary w oprawce.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z szerokiej gamy soczewek do wyboru. Podobnie jak w przypadku okularów, mamy soczewki dla krótkowidzów i dalekowidzów, a także osób z astygmatyzmem i starszych. To jednak dopiero początek, gdyż szkła kontaktowe można podzielić ze względu na czas noszenia. Najpopularniejsze to oczywiście soczewki miesięczne. Oznacza to, że jedną parę możemy nosić przez cały miesiąc, jednak na noc powinny być one umieszczane w specjalnym płynie dezynfekującym.
Obecnie na popularności zyskują soczewki jednodniowe, czyli takie które zakładamy rano, a wieczorem możemy wyrzucić. Stosunkowo nowe na rynku są soczewki na dzień i noc. Można nosić je przez cały miesiąc bez zdejmowania, czyli można w nich również spać. Takie rozwiązanie będzie idealne dla zapominalskich lub leniwych. Szeroki wybór soczewek sprawia, że każdy może wybrać idealną parę dla swoich potrzeb, stylu życia, a także zasobności portfela. Jedne soczewki będą droższe, inne tańsze, a wpływ na to ma min. czas ich żywotności i sposób użytkowania.
Kilka rad dla osób, które zdecydowały się na soczewki kontaktowe
Musisz zacząć nosić soczewki kontaktowe, chociaż nie masz z tym żadnego doświadczenia? Oto kilka porad, dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi. Najważniejsze jest zachowanie higieny osobistej. Za każdym razem, gdy zdejmujemy lub zakładamy soczewki, musimy mieć czyste, umyte ręce. Kontroluj stan swoich, oczu gdy nosisz soczewki. Jeżeli kłują cię one w oczy, lub masz wrażenie, że jest z nimi coś nie tak, to możesz mieć rację. Soczewki mogą ulec uszkodzeniu, mogą zostać zabrudzone lub po prostu mogą zsunąć się z oka.
Dla osób, które rozpoczynają noszenie soczewek, ważna jest też nauka ich poprawnego zakładania. Dlatego osoby, które dopiero się tego uczą, powinny nosić soczewki jednodniowe, zdejmowane na noc. Osoby początkujące mogą uszkodzić soczewki, przy próbie ich założenia. Nie mają też odpowiedniej wprawy w ich zakładaniu. Taką wprawę nabierze się przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek jednodniowych. Soczewki te są dość tanie w porównaniu do ich liczby, jaka jest sprzedawana w pojedynczym pudełku, więc zniszczenie, lub upadek takiej soczewki na ziemię nie będzie dużą stratą.
Osoby, które nabiorą wprawny w zakładaniu i zdejmowaniu soczewek, mogą przerzucić się na takie, które nosi się dłużej niż jeden dzień. Jest wiele rodzajów soczewek długoterminowych. Można nosić takie, które trzeba zdejmować na noc, ale można też przejść do takich, w których można nawet spać. Wybór zależy od ciebie.
Osoby, które chcą zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych oraz okularów mogą obecnie skorzystać z innowacyjnego zabiegu laserowej korekcji wzroku, który pozwala na cieszenie się dobrym wzrokiem i nie powoduje dyskomfortu.
Artykuł Gościnny