USG jamy brzusznej powinno się wykonywać profilaktycznie co 1-2 lata. Przeprowadzane w ścisłych odstępach czasu pozwala wykryć nieprawidłowości w obrębie brzucha na wczesnym etapie.
Co wykryje badanie USG jamy brzusznej?
Badanie USG brzucha pozwala bezinwazyjnie ocenić stan narządów jamy brzusznej. W obrazie USG widać będzie także płyn w otrzewnej oraz potencjalne zmiany nowotworowe. W wyniku badania USG jamy brzusznej pacjent uzyska pełną diagnostykę wszystkich narządów wewnętrznych.
Możesz więc zrobić USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg moczowych i nerek. Z USG trzustki można wywnioskować o istnieniu potencjalnych guzów, torbieli czy przewlekłego zapalenia. W diagnostyce zmian nowotworowych przydatne bedzie USG żołądka. W USG brzucha lekarz sprawdzi również stan aorty, dużych naczyń, śledziony, pęcherza moczowego oraz prostaty.
Badanie ultrasonograficzne określa czy wielkość i położenie narządów jamy brzusznej jest właściwe, określa ich strukturę, echogeniczość, pomaga stwierdzić obecność zmian guzowatych i torbieli w narządach.
Wskazania do badania USG jamy brzusznej
Jednym z podstawowych i najczęstszych wskazań, jeśli chodzi o wykonanie USG brzucha, są bóle brzucha o różnym nasileniu. Mogą one towarzyszyć rozmaitym schorzeniom, a USG pozwoli zawęzić pole wyszukiwań. USG jamy brzusznej warto też wykonać w przypadku: wystąpienia żółtaczki, co może sugerować chorobę wątroby.
USG brzucha wskazane jest przy krwotokach z przewodu pokarmowego, przewlekłych wymiotach lub biegunkach. Guzy wyczuwalne palpacyjnie oraz powiększenie obwodu brzucha również wskazują na konieczność badania USG brzucha. Lekarz wykonuje USG jamy brzusznej także po urazach, lub w przypadku krwawienia z dróg rodnych.
Przygotowanie do badania USG
Żeby zrobić USG jamy brzusznej, w przeddzień badania pacjent powinien odstawić alkohol i wzdymające pokarmy. Po każdym posiłku należy przyjąć 2 kapsułki środka przeciw wzdęciom ( osoby otyłe – 3). Ostatni posiłek należy zjeść nie później niż o 19, a na badanie zgłosić się na czczo.
Korzyści z okresowego USG brzucha
Decydując się na badanie USG jamy brzusznej zyskujemy pewność, że nasz układ pokarmowy oraz moczowy funkcjonuje prawidłowo. W Rehmedicon cena USG jamy brzusznej wynosi jedynie 150 złotych, a wcześnie wykryte zmiany lub nieprawidłowości pozwolą Ci długo cieszyć się pełnym zdrowiem.
Badanie w warszawskiej placówce wykonuje lekarz radiolog z doświadczeniem w pracy w szpitalu oraz w POZ. Dzięki temu możesz nie tylko wykonać USG jamy brzusznej, lecz także omówić od razu wyniki ze specjalistą.
Artykuł Gościnny