Leasing sprzętu medycznego to najpopularniejsza forma finansowania, z której korzystają lekarze prowadzący prywatną praktykę. Na czym to polega? Co może stanowić przedmiot leasingu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega leasing sprzętu medycznego?

Leasing sprzętu medycznego to oferty finansowania dedykowane lekarzom, którzy prowadzą prywatną praktykę lekarską. Korzystając z nich mogą oni uzyskać finansowanie sprzętu, co pozwoli w pełni wyposażyć prywatny gabinet. Nie muszą oni jednak posiadać kapitału niezbędnego do rozkręcenia działalności, ponieważ sprzęt spłacają w wygodnych ratach leasingowych. Na tym jednak nie kończą się korzyści leasingu, ponieważ wymienić wśród nich należy także możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej. W tym miejscu warto podkreślić, że leasing urządzeń oferowany lekarzom przyznawany jest zgodnie z tzw. uproszczoną procedurą co oznacza, że nie muszą oni przedstawiać dokumentów dochodowych. Leasing sprzętu medycznego wymaga jednak potwierdzenia prawa do wykonywania zawodu oraz dostarczenia dokumentacji dotyczącej sprzętu (pro forma oraz dane techniczne).

Co może stanowić przedmiot leasingu?

Leasing sprzętu medycznego to rozwiązanie, które może obejmować wszelkiego rodzaju specjalistyczne urządzenia medyczne, czego przykładem mogą być między innymi skanery, aparaty USG, unity stomatologiczne, rentgeny, lasery, analizatory, aparaty pomiarowe, spirometry, echokardiografy, mikroskopy, czy urządzenia do sterylizacji. Warto jednak mieć świadomość, że przedmiot leasingu mogą stanowić również inne elementy wyposażenia gabinetu, czego przykładem mogą być chociażby meble, czy sprzęt komputerowy. Co więcej, lekarze mogą leasingować także auta, które wykorzystują do celów zawodowych. Wynika to z faktu, że przedmiotem leasingu mogą być wszystkie ruchome środki trwałe, które są niezbędne do prowadzenia działalności.

Leasing sprzętu medycznego – rozwiązania

Warto mieć świadomość, że leasing sprzętu medycznego może przyjąć różne formy. Lekarze moja bowiem możliwość skorzystania zarówno z pożyczki leasingowej, która stanowi hybrydę kredytu oraz leasingu finansowego, jak i leasingu operacyjnego, czy finansowego. Pożyczka leasingowa to rozwiązanie stworzone na bazie potrzeb lekarzy, które optymalnie sprawdza się w przypadku firm nie będących Vatowcami, które nabywają sprzęt z nałożoną stawką VAT w wysokości 8%. Inne warunki leasingu są dedykowane Vatowcom, ponieważ w ich przypadku korzystniejszy jest tradycyjny leasing operacyjny bądź finansowy. Ten pierwszy sprawdza się w przypadku urządzeń ze stawką VAT 23%, a leasing finansowy jest korzystny przy sprzęcie, na którym VAT wynosi 8%. Jak widać wybór odpowiedniego rozwiązania jest indywidualną kwestią.

Podsumowując należy stwierdzić, że leasing sprzętu medycznego to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści lekarzom prowadzącym prywatną praktykę lekarską. Szukając tego typu ofert warto zapoznać się z ofertą firmy Leason – wygodny leasing.

Artykuł Gościnny