Od tysięcy lat Wielki Mur strzeże chińskiego terytorium i ojczystej ziemi Chińczyków. 3 września na pofałdowanych, bujnych łąkach wysokogórskich seria wzruszających wierszy skomponowanych przez małych poetów mieszkających w górach utworzyła wspaniały „Wielki Mur Poezji”, który pomaga chronić duchową ojczyznę tych dzieci, jak również wspólny duchowy świat wszystkich ludzi.

Jest to wyjątkowy program pomocy publicznej „Wielki mur poezji – pozwólmy zabłysnąć nieodkrytym talentom literackim dzieci z terenów górskich” – zainicjowany w ramach tegorocznej kampanii Poetry POS prowadzonej przez China UnionPay, czołową organizację oferującą karty bankowe w kraju. Poprzez transmisję na żywo program ma na celu zaprezentowanie światu talentów dzieci z terenów wysokogórskich.

Dwóch przedstawicieli najmłodszych poetów przybyło na miejsce imprezy i recytowało swoje wiersze na otoczonej górami łące w powiecie Zherong w mieście Ningde w południowo-wschodniej prowincji Fujian. Ich słowa odbijały się echem w górach, pozostawiając poetycki nastrój płynący wzdłuż „Wielkiego Muru Poezji”. Nie zabrakło również występów przedstawicieli lokalnego dziedzictwa niematerialnego, które zamieniły tę publiczną transmisję społeczną w kulturalną uroczystość. Korzystając z internetowej platformy transmisyjnej angielskiej aplikacji Agencji Informacyjnej Xinhua, ponad 10 mln widzów oglądało ten poetycki spektakl.

Należy podkreślić, że impreza poprzedzająca to wydarzenie przyciągnęła również uwagę i wsparcie wielu znamienitych osobistości w kraju i za granicą. Jake Pinnick, Amerykanin, który od ponad dziesięciu lat ćwiczy sztuki walki, Robert Adolf, Niemiec, miłośnik chińskiej kuchni, Cai Zi, znany gospodarz, Xiaolin, malarz, i Pan Jiangxue, pionier w dziedzinie walki z ubóstwem, z głębokim uznaniem czytali wiersze dzieci i wspomagali ten szczególny program pomocy publicznej.

Podczas imprezy w punkcie sprzedaży UnionPay Poetry POS, można było otrzymać potwierdzenie wpłaty z wydrukowanymi wierszami, z czego dochód zostanie przekazany na rzecz fundacji China Soong Ching Ling.

Kampania China UnionPay Poetry POS została oficjalnie rozpoczęta w lipcu 2019 roku. W ciągu ostatnich czterech lat zebrane datki zostały wykorzystane w regionach Anhui, Henan, Syczuan, Sinciang, Yunnan i innych, umożliwiając prawie 5 tys. dzieci korzystanie z lekcji rozwijających umiejętności artystyczne.

Źródło: China UnionPay