Filatelistyka to hobby praktykowane w Polsce od XIX wieku. Polega głównie na kolekcjonowaniu znaczków pocztowych z różnych rejonów świata. Zbieranie znaczków przeżywa prawdziwe odrodzenie. Być może niektórzy myślą, że taka pasja przeszła do lamusa wraz z końcem lat 80. XX wieku. Współcześnie jednak znaczki pocztowe są zbierane przez coraz więcej osób. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że kolekcje znaczków z dawnych lat w niektórych przypadkach okazały się sporo warte. Sprawdź, dlaczego warto zbierać znaczki — Chiny też bierz pod uwagę.

1. Dlaczego warto zbierać chińskie znaczki pocztowe?

2. Twoje znaczki. Chiny mogą być warte więcej, niż myślisz

Nie jest żadną tajemnicą, że osoby, które przestały zbierać znaczki pocztowe w ubiegłym stuleciu, obecnie przeszukują swoje domowe składziki w poszukiwaniu klaserów. Jeśli odnajdą swoje znaczki pocztowe, mogą czuć się na wygranej pozycji. Jeśli pozbyli się w swoich kolekcji w inny sposób niż sprzedaż, mogą tego dzisiaj bardzo żałować. W znaczkach pocztowych można upatrywać sposób na lokatę kapitału, aczkolwiek trzeba podchodzić do tego w sposób kolekcjonerski. Filatelistyka wraca do łask — sprawdź jakie znaczki z chin możesz wprowadzić do swojej kolekcji.

Dlaczego warto zbierać chińskie znaczki pocztowe?

Chiny to kraj przepełniony kontrastami. Z jednej strony Chiny stanowią wielką fabrykę dla świata. Z drugiej strony wiele ludzi cierpi tam z powodu biedy. Chiny mają specyficzny ustrój polityczny. Jest to jakby połączenie socjalizmu z elementami kapitalizmu. Chińska dyktatura nie uznaje przejawów demokracji, za to doskonale radzi sobie z biznesem i najnowszymi technologiami. Dzisiaj każdy może odwiedzić Chiny, ale nie każdy uda się tam osobiście po znaczki pocztowe. Znaczki chińskie są bardzo ciekawe pod względem graficznym.

Twoje znaczki. Chiny mogą być warte więcej, niż myślisz

Jest całkiem możliwe, że znaczki chińskie zyskają na wartości. Może to wynikać z tego, że Chiny to kraj niezwykle zaawansowany pod względem technologicznym. Gdy w Polsce internet był nowością, Chiny go już bardzo dobrze znały. Już w latach 90. XX wieku Chińczycy korzystali z poczty elektronicznej, zamiast z poczty tradycyjnej.  Może tak się stać, że całe serie znaczków z Chin przejdą do historii. 

Kolekcja znaczków czystych lub znaczki kasowane mogą też mieć wartość sentymentalną. Prawdziwi kolekcjonerzy zbierają znaczki bardziej z powodu pasji niż dla zysku. Wzrost zainteresowania filatelistyką w ostatnich latach sprawia, że coraz częściej do polskich domów wracają klasery, w których przechowywane są znaczki pocztowe.

Artykuł Gościnny