Wybór najlepszego konta oszczędnościowego to decyzja tylko na pozór prosta. Jakie czynniki powinny być brane pod uwagę i co decyduje o tym, jak szybko i jak dynamicznie przyrastać będą nasze oszczędności? Elementów składających się na dobrą ofertę jest co najmniej kilka, a licznych kruczków oraz zapisów drobnym drukiem znacznie więcej. Warto zatem, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego konta oszczędnościowego, zaznajomić się nieco z językiem bankowym i standardami ofertowymi, aby świadomie wybrać produkt idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Ważna jest niezależność
Choć najczęściej osoby zainteresowane bezpiecznym pomnażaniem pieniędzy na koncie oszczędnościowym swoje pierwsze kroki kierują w stronę oferty banków, których są już klientami, to nie zawsze taki wybór jest najkorzystniejszy. Wiele banków oczywiście oferuje preferencyjne oprocentowanie dla swoich klientów czy liczne promocje, w których zarobić można jeszcze więcej, ale nie jest to regułą. Zdarza się bowiem, że warto wybrać konto oszczędnościowe, oferowane przez inny bank, który nie wymaga posiadania konta osobistego ani też nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za obsługę tylko rachunku oszczędnościowego. Takie oferty są dostępne i dobrze jest je poznać.
Dostęp do środków w dowolnej chwili
Równie ważną kwestią jest bieżący dostęp do środków zdeponowanych na rachunku oszczędnościowym. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja finansowa wielu gospodarstw domowych, a także zwykłe wypadki losowe czy niespodziewane wydatki to momenty, w których może pojawić się konieczność sięgnięcia po oszczędności. Konta, na których na co dzień pomnażane są oszczędności, najczęściej gwarantują jeden darmowy przelew wychodzący w miesiącu, a kolejne transakcje związane są już z opłatą. Jej wysokość może okazać się istotna, dlatego warto sięgnąć po produkt z jak najmniejszą opłatą za taką wypłatę, opiewającą na 5, a nie 15 czy 20 złotych. Można także poświecić nieco więcej czasu i poszukać oferty bez opłat za takie transakcje.
Oprocentowanie i dynamiczna kapitalizacja
W oszczędzaniu dla większości osób najważniejsze jest to, jak efektywnie będą pomnażać swoje pieniądze. Oprocentowanie jest więc kluczowym czynnikiem, który wpływa na wybór określonego konta. Wiele banków, poza atrakcyjnym oprocentowaniem kont oszczędnościowych, oferuje także okresy bonusowe, z dodatkowym, promocyjnym oprocentowaniem.
Na jakie oprocentowanie można liczyć?
Oprocentowanie jest w dużym stopniu związane z aktualnym poziomem stóp procentowych. Najlepsze konto oszczędnościowe pozwala obecnie zarobić nawet 7%!
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
Warto doczytać, przez jaki czas promocyjne oprocentowanie będzie obowiązywać i czy przypadkiem wybrana oferta nie jest obwarowana limitami do 20 czy 50 tys. zł. Istotne jest również to, czy regulamin konta nie ogranicza liczby i wysokości wpłat w miesiącu/kwartale, ponieważ może to wpływać na faktyczny wzrost oszczędności, jeśli część zdeponowanych tam środków nie będzie faktycznie „pracować”.
Na ostateczny efekt oszczędzania ma również wpływ to, jak często kapitalizowane są odsetki, które przelać można albo na konto osobiste, albo też dodać do puli kapitału na kolejny okres rozliczeniowy na koncie oszczędnościowym. Taki wybór, a także comiesięczna kapitalizacja wypracowanych odsetek sprawia, że produkt jest nie tylko elastyczny dla klientów, ale też dodaje kolejne złotówki do puli oszczędności.
Więcej porad o oszczędzaniu i zarabianiu znajdziez tutaj: http://polakoszczedza.pl/
Artykuł Gościnny