Właśnie kupiłeś swoje pierwsze mieszkanie lub kupisz je najbliższym czasie i zastanawiasz się, ile czasu zajmie jego wykończenie przed wprowadzeniem się? W tym artykule przybliżymy zadania, jakie należy wykonać oraz oszacujemy czas niezbędny do ich realizacji. Na początek jednak podsumujemy, jakich ukończonych prac możesz się spodziewać w mieszkaniu deweloperskim.

Czym różni się mieszkanie deweloperskie od mieszkania w stanie surowym?

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim lub surowym należy zdawać sobie sprawę, że w jednym i drugim przypadku czeka sporo pracy przed rozpakowaniem pierwszych walizek. Oba stany wymagają sporo pracy wykończeniowej. Decydując się na stan deweloperski jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji, że mieszkanie posiada już potrzebne instalacje – elektryczną i wodno-kanalizacyjną, tynki, wylewkę podłogową i ogrzewanie. Natomiast w przypadku mieszkania w stanie surowym trzeba podjąć się tych prac samodzielnie lub z pomocą fachowców z danych branży, a cały proces wykończenia znacznie się wydłuża. Nie ma wątpliwości, że mieszkanie w stanie surowym jest tańsze, dlatego wielu szukających decyduje się na tą opcję i na spokojnie planuje prace wykończeniowe ze specjalistami. Mając do dyspozycji mieszkanie deweloperskie, do wykonania jest znacznie mniej zadań, a cały proces skraca się o kilka miesięcy. Co dokładnie trzeba zrobić i od czego zacząć po zakupie tego typu mieszkania?

Mieszkanie deweloperskie – jaką pracę należy wykonać?

1. Projekt wnętrz

Bez względu czy zdecydujesz się na pomoc architekta wnętrz czy samodzielnie zaplanujesz wygląd pomieszczeń, konieczne będzie ich zaprojektowanie w pierwszej fazie prac wykończeniowych. Im dokładniej to zrobisz, tym mniej rozczarowań i problemów napotkasz po drodze, a praca będzie szła sprawnie. Na ten etap specjaliści zwykle potrzebują od tygodnia do miesiąca – w zależności od ich obłożenia. Po wykonaniu projektu pomieszczeń pora przejść do zakupów. 

2.  Podłogi

Jeśli zdecydujesz się zrobić projekt samodzielnie, poszukiwanie odpowiednich płytek czy paneli może być bardziej czasochłonne, podobnie jak ich ułożenie. O ile z panelami wiele osób radzi sobie bez problemów, o tyle docinanie płytek i ich układanie nie jest tak samo proste, dlatego warto na tym etapie zgłosić się do specjalisty. Oczywiście im wcześniej zaplanujesz tego typu zlecenie, tym opóźnienie w pracy będzie mniejsze. Fachowcy na ułożenie podłogi w 60 mk domu potrzebują od tygodnia do dwóch, w zależności od potrzeb i oczekiwań, które mogą wiązać się z dodatkową pracą.

3. Ściany

Po zrobieniu podłóg warto od razu przejść do kolejnego etapu, czyli do malowania ścian lub układania płytek, na przykład w łazience i nad blatem w kuchni. Ten etap, podobnie jak poprzedni może zająć od tygodnia do dwóch. Ściany często są malowane samodzielnie, co może dodatkowo wydłużyć czas, jednak pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które z pewnością przydadzą się w kolejnych etapach.

4. Meble

Kolejnym ważnym etapem na drodze do wykończenia mieszkania jest wybór mebli i ich zakup. Jeśli zdecydujesz się na meble na wymiar, najprawdopodobniej będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Ich wykonanie zajmuje stolarzom więcej czasu (nawet do miesiąca czy dwóch), jednak efekt jaki uzyskasz może być nieporównywalnie dobry. Warto zadbać o to, żeby meble były dokładnie takie jakich potrzebujemy, dzięki temu nie będą powodem irytacji i będą służyły na lata. 

5. Sprzęt agd i elektroniczny

Po powyższych etapach lub w trakcie czwartego, warto przejść do wyboru sprzętu agd do kuchni i łazienki oraz elektroniki do salonu. O ile bez telewizora większość ludzi jest w stanie wytrzymać, o tyle bez piekarnika, lodówki czy pralki jest znacznie trudniej. Przy wyborze sprzętu warto poświęcić nieco więcej czasu, aby przyjrzeć się konkretnym markom i poznać ich awaryjność. Dobry sprzęt charakteryzuje się ekonomicznym zużyciem prądu, bezawaryjnością, dobrym serwisem oraz zadowalającym designem i ceną. Poszukanie takich urządzeń, które w pełni wpisują się w potrzeby i wystrój domu pozwoli na niemałą oszczędność w dłuższej perspektywie.

6. Oświetlenie

Poza meblami i sprzętem agd ważną kwestię stanowi oświetlenie. Chyba każdy kojarzy zwisające żarówki bez obudowy czy żylandorów. Zdecydowanie jest to akceptowalna sytuacja przejściowa, jednak jeśli pozwalają fundusze, warto przy wykończeniu mieszkania zadbać także o to. Dzięki temu pozbędziemy się wrażenia ciągle prowadzonych remontów.

Jak widać wykończenie mieszkania deweloperskiego, na przykład takiego jak oferuje deweloper z Oławy: https://modernhomes.pl/ nie wymaga poświęcenia wielu miesięcy. Kwestią jest tylko odpowiednia organizacja pracy – swojej lub zleceniobiorców oraz płynna praca i wcześniejsze zaplanowanie kolejnych etapów. Dzięki temu wykończenie powinno iść sprawnie i zająć maksymalnie kilka miesięcy.

Artykuł Gościnny