Waga do ładowarek to bardzo funkcjonalne urządzenie, które umożliwia ważenie towarów w trakcie pracy maszyny, a tym samym znacznie usprawnia cały proces produkcyjno-handlowy. Zanim jednak to się stanie, należy odpowiednio dobrać wagę do posiadanej ładowarki. Wyjaśniamy, jak to zrobić, czym się kierować przy wyborze i w co powinna być wyposażona nowoczesna waga do ładowarek.

Do czego służy waga do ładowarek?

Na rynku jest wiele firm, które oferują wagi o zróżnicowanym przeznaczeniu, mające zastosowanie w celach przemysłowych i handlowych. Producent wag Tamtron Polska zajmuje się dystrybucją między innymi wag samochodowych, kolejowych – statycznych i dynamicznych, a także wag do kontenerów czy ładowarek kołowych.

Waga do ładowarek pozwala na ważenie w czasie rzeczywistym ładowanego towaru. Urządzenia te wykazują się bardzo dużą precyzją pomiarową. Są bardzo praktyczne, ponieważ sprawdzają ciężar towarów, jednocześnie nie przerywając pracy maszyny. To sprawia, że nie trzeba wykonywać dodatkowych manewrów podczas ważenia i zaoszczędza się mnóstwo czasu.

O czym należy pamiętać przed zakupem wagi do ładowarki?

Być może to oczywistość, ale mimo wszystko warto przypominać, że nawet bardzo dobra waga nie będzie wskazywać prawidłowo pomiarów, jeśli zamontuje się ją do niesprawnej ładowarki. W związku z tym, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan techniczny ładowarki, a w szczególności części odpowiedzialnych za podnoszenie łyżki. Dobrze jest też skontrolować sprawność pompy, rozdzielcza i szczelność układu hydraulicznego.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wagi do ładowarki?

W ofercie firm takich, jak Tamtron Polska, jest wiele rodzajów wag do ładowarek. Różnią się one między innymi funkcjami terminala wagowego i wyposażeniem w czujniki zamknięcia łyżki oraz ilością czujników ciśnieniowych. Te ostatnie umożliwiają dokonanie pomiarów w trakcie opuszczania i podnoszenia łyżki, przez co są precyzyjniejsze.

Polecamy też rozważenie kupna wag z opcją przesyłania danych. To czyni proces ważenia o wiele prostszym. Niektóre wagi mają porty USB, dzięki którym można przenosić zebrane dane na nośnikach USB, jak również transferować je do chmury. Najlepiej, żeby waga miała jak najpojemniejszą pamięć do gromadzenia możliwie dużej ilości danych. Jeżeli waga ma być używana również w celach handlowych, dobrze wybrać taką, która została poddana legalizacji. Trzeba bowiem pamiętać, że tylko zalegalizowane wagi można wykorzystywać przy rozliczeniach handlowych.

Materiał partnera