Mówi się, że człowieka trzeba oceniać po tym jakim jest, a nie jak wygląda, ale czy to prawda? Cóż, niezupełnie. Wystarczy tylko zrobić mały eksperyment i udać się do sklepu z markowymi kosmetykami w starym dresie. Zapewne doznacie wtedy niemiłego traktowania. Przeglądają fora internetowe można być wręcz przerażonym tym jaki ostracyzm panuje. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy to jak wyglądamy ma wpływ na to jak jesteśmy postrzegani i oceniani?

Strój ma znaczenie

Nie szata zdobi człowieka – wydaje się to oczywiste, ale jednak często właśnie na podstawie stroju jesteśmy oceniani. Czytając fora można naprawdę się przerazić. Wiele osób pisało, że będąc niespecjalnie dobrze ubranymi doświadczyli krytyki czy złego traktowania w sklepie. Były nawet osoby, które zostały wyproszone bądź nie wpuszczone do bardziej ekskluzywnego sklepu, a tłumaczenie obsługi za każdym razem było takie same, a więc było to hasło „nie stać Cię na te ubrania”, choć często mówione jeszcze w bardziej obraźliwy sposób. Pomyślcie tylko, że wiele osób, mających sporo pieniędzy, a wręcz uważanych za osoby obłędnie bogate, nie pokazuje tego na co dzień. Świetnym przykładem jest Mark Zuckerberg, po którym zupełnie nie widać, że jest osobą tak majętną, podobnie zresztą jak po jego żonie. Zatem czy naprawdę trzeba być „oblepionym” metkami, by zostać lepiej potraktowanym? Wyobraźcie sobie, że jedna z najpopularniejszych dziennikarek amerykańskich, czyli słynna Oprah doświadczyła ostracyzmu. Sprzedawczyni nie chciała pokazać jej bardzo drogiej torebki, uważając, że zwyczajnie jej na to nie stać. Jest to przerażające, że ktoś daje sobie prawo do oceniania nas przez pryzmat ubrań. Jednocześnie jeszcze bardziej przerażające jest to, że ktoś uważa, że ma do tego prawo. W końcu pieniądze nie definiują tego, jacy jesteśmy.

Tylko slim fit i nic więcej?

Czy tylko szczupłe osoby są dobrze oceniane? Cóż nie do końca, bo tutaj zdania są podzielone. Osoby szczupłe uważają, że doświadczają komentarzy na temat swojego wyglądu i częstych aluzji jakoby ich smukłą sylwetka była spowodowana zaburzeniami odżywiania się. A z drugiej strony osoby otyłe uważają, że są obiektem kpin i częstych komentarzy jakoby lubiły się objadać. A przecież to nienormalne, ażeby oceniać kogoś przez to jak wygląda. Każdy z nas jest inny i każdy ma prawo być kim chce, a jednocześnie nie ma się przecież w 100% wpływu na to, jak się wygląda. Można mało jeść, ale mieć choroby, które sprawiają, że napływ kilogramów jest duży, a można też normalnie jeść, ale z powodu nerwicy czy depresji chudnąć. Czy powinno się kogoś oceniać jak wygląda? Jasne, że nie. Zresztą nawet, gdyby dodatkowe kilogramy były spowodowane objadaniem się, to nikt nie ma prawa komentować Waszego wyglądu.

Bądź kim chcesz i na komentarze nie zwracaj uwagi

Nie należy zwracać uwagi na zawistne czy głupie komentarze. Macie prawo być kim chcecie i wyglądać jak wyglądacie. Wszelki komentarze ze strony innych, negatywnie świadczą tylko o nich samych. Zamiast martwić się tym, co powiedzą inni, zdecydowanie lepiej jest zrobić coś dla siebie. Możecie wybrać się na wycieczkę rowerową. Jeżeli nie macie swojego jednośladu, to w sumie nie problem, bo zawsze możecie udać się do wypożyczalni rowerów. Pamiętajcie, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne i rzeczywiście sprawia, że można się wyluzować i lepiej poczuć. Możecie też biegać, uprawiać nordic walking, ale i jeździć na rolkach. Ważne, aby nie spędzać całego wolnego czasu przed tv.

Małe rzeczy, a jakże duże zmiany

Małe rzeczy dają duży efekt i to fakt niezaprzeczalny. Warto więc pamiętać o sobie i robić dla siebie miłe rzeczy. Każdego dnia należy znaleźć czas dla siebie. Jednocześnie brak większych funduszy nie musi być przeszkodą. W końcu zamiast kupować rower, możecie choćby udać się do wypożyczalni rowerów w Warszawie LINK – klik i gotowe. Zamiast kupować książki, można je wypożyczać. Nie macie pieniędzy na drogie wakacje, to spakujcie namiot i pojedźcie pociągiem nad morze, choćby na kilka dni. Zdrowe jedzenie nie musi być bardzo drogie. Warto jadać duże ilości warzyw oraz kaszy czy kolorowego ryżu, a mniejsze ilości mięsa.

Materiał partnera