Zaparcia mogą pojawić się u osób w każdym wieku – często towarzyszą zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Choć zazwyczaj są niegroźne dla zdrowia, mogą w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć?
Postępowanie w przypadku zaparć
Gdy pojawią się zaparcia, w pierwszej kolejności musimy uwolnić zalegające w jelitach masy kałowe. Pomogą w tym leki dostępne bez recepty, takie jak aboca melilax w aptekach online. Jeśli zaparcia mają charakter jednorazowy, pacjent powinien przede wszystkim skupić się na usunięciu ich przyczyny, natomiast w przypadku, gdy powtarzają się częściej, konieczna jest wizyta u lekarza gastrologa. Zaparcia z reguły diagnozuje się, jeśli pacjent w ciągu trzech kolejnych dni nie jest w stanie się wypróżnić. Niemniej jednak trzy dni są tutaj umowne – czasami pacjenci już po dwóch dniach odczuwają znaczący dyskomfort, bóle brzucha czy jelit.
Jak rozpoznać przyczynę zaparć?
Leczenie zaparć, o ile nie są one objawem poważniejszej choroby, polega głównie na wyeliminowaniu przyczyny. Pozbycie się zalegających mas kałowych jest o tyle istotne, że stanowią one swego rodzaju „korek” w jelitach, przez co nie są one w stanie poprawnie funkcjonować. Niemniej jednak stosowanie preparatów zmiękczających masy kałowe samo w sobie nie jest leczeniem. Najważniejsze w tym kontekście jest rozpoznanie przyczyny zaparć. Najczęstsze z nich to:
- uboga w błonnik dieta,
- brak aktywności fizycznej,
- powstrzymywanie się od wypróżnienia przez zbyt długi okres,
- zbyt częste stosowanie leków rozluźniających.
W powyższych przypadkach leczenie farmakologiczne zwykle nie jest konieczne, bowiem wystarczą drobne zmiany w diecie, więcej ruchu oraz zmiana podejścia do higieny wypróżniania, aby problem odszedł w niepamięć. W sytuacji, gdy tradycyjne metody leczenia zaparć nie skutkują, lekarz może zdecydować o wdrożeniu dalszej diagnostyki.
Zaparcia jako objaw choroby
Zaparcia z reguły nie są groźne dla zdrowia, jednak w niektórych przypadkach mogą być one objawem poważniejszych chorób. Większość z nich związana jest z układem pokarmowym. Niemniej jednak lekarze podkreślają, że zaparcia mogą towarzyszyć także takim chorobom jak:
- neuropatia cukrzycowa,
- choroba Parkinsona,
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność przytarczyc,
- mocznica.
W takich przypadkach bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia chorób pierwotnych, gdyż sama profilaktyka zaparć nie będzie tutaj skuteczna.
Psychologiczne przyczyny zaparć
Przyczyna zaparć może leżeć nie tylko w zdrowiu fizycznym, ale również psychicznym. Zaparcia często pojawiają się u pacjentów cierpiących na depresję bądź zespół jelita drażliwego. Badania dowodzą, że nadmierny stres i zaburzenia nastroju nie sprzyjają higienie wypróżniania się, przez co pacjent zbyt długo wstrzymuje ten proces. Negatywne emocje aktywują hormony stresu, które spowalniają pracę jelit, w tym także ruchy robaczkowe. Problemem dla wielu osób jest również wypróżnianie się w obcych, na przykład publicznych toaletach. Z tego powodu zaparcia mogą pojawiać się na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu.
Artykuł Gościnny