Naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii i Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Czechy) odkryli najszybszą znaną gwiazdę, która podróżuje wokół czarnej dziury w rekordowym czasie. Gwiazda, S4716, okrąża Sagittarius A*, czarną dziurę w centrum naszej Drogi Mlecznej, w ciągu czterech lat i osiąga prędkość około 8000 kilometrów na sekundę. S4716 zbliża się do czarnej dziury na odległość aż 100 AU (jednostek astronomicznych) – to niewielka odległość jak na standardy astronomiczne. Jedna AU odpowiada 149 597 870 kilometrów. Badanie zostało opublikowane w The Astrophysical Journal.
W pobliżu czarnej dziury w centrum naszej galaktyki znajduje się gęsto upakowana gromada gwiazd. Gromada ta, zwana gromadą S, jest domem dla dobrze ponad stu gwiazd, które różnią się jasnością i masą. Gwiazdy S poruszają się szczególnie szybko. 'Jeden wybitny członek, S2, zachowuje się jak duża osoba siedząca przed tobą w kinie: blokuje twój widok na to, co ważne’, powiedział dr Florian Peissker, główny autor nowego badania. 'Widok na centrum naszej galaktyki jest więc często przesłonięty przez S2. Jednak w krótkich chwilach możemy obserwować otoczenie centralnej czarnej dziury.’
Za pomocą stale udoskonalanych metod analizy, wraz z obserwacjami obejmującymi prawie dwadzieścia lat, naukowiec zidentyfikował teraz bez wątpienia gwiazdę, która podróżuje wokół centralnej supermasywnej czarnej dziury w ciągu zaledwie czterech lat. Gwiazdę obserwowało w sumie pięć teleskopów, przy czym cztery z tych pięciu zostały połączone w jeden duży teleskop, aby umożliwić jeszcze dokładniejsze i bardziej szczegółowe obserwacje. 'Dla gwiazdy znajdującej się na stabilnej orbicie tak blisko i szybko w pobliżu supermasywnej czarnej dziury było zupełnie nieoczekiwane i wyznacza granicę, którą można zaobserwować za pomocą tradycyjnych teleskopów’ – powiedział Peissker.
Co więcej, odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie i ewolucję orbit szybko poruszających się gwiazd w sercu Drogi Mlecznej. 'Krótkotrwała, zwarta orbita S4716 jest dość zastanawiająca’ – powiedział Michael Zajaček, astrofizyk z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, który brał udział w badaniach. 'Gwiazdy nie mogą tak łatwo tworzyć się w pobliżu czarnej dziury. S4716 musiała przesunąć się do wewnątrz, na przykład zbliżając się do innych gwiazd i obiektów w gromadzie S, co spowodowało, że jej orbita znacznie się skurczyła” – dodał.
Źródło: University of Cologne