Mężczyźni łatwiej mogą dobierać elegancki strój na wszelkie formalne okazje. Niezależne od tego czy jest to ślub, pogrzeb czy rozmowa kwalifikacyjna, dobrze skrojony, elegancki garnitur zawsze będzie wyglądał dobrze. Jedynym elementem zmiennym, w którym można wyrazić własny indywidualizm jest krawat. Oczywiście na większość okazji pasować będzie stonowany, jedno- lub dwukolorowy. Jednak istnieją okazje, kiedy może być on nieco mniej klasyczny. Warto mieć w szafie kilka różnych modeli tego elementu garderoby, by dobierać je w sposób adekwatny do sytuacji. Jakie są najpopularniejsze wiązania? W jaki sposób należy przechowywać ten dodatek w szafie, aby nie uległ on zniszczeniu? Jaka długość wygląda najlepiej?

Najpopularniejsze wiązania – na jaką okazję i w jaki sposób zakładać krawat?

Każdy elegancki mężczyzna na jakimś etapie swojego życia musi nauczyć się wiązać krawat. Aktualnie jest to dużo łatwiejsze, ponieważ w serwisach internetowych można znaleźć instrukcje fotograficzne czy w formie wideo. Są również specjalne aplikacje, które pokazują najpopularniejsze węzły. Jednym z najpopularniejszych wiązań jest to półwindsorskie. Jest ono łatwe i bardzo intuicyjne, przez co najczęściej wybierane jaki pierwsze. Wiązanie kończy się niesymetrycznym węzłem, który jednak wygląda bardzo schludnie. Po założeniu jeszcze jednej pętli powstaje klasyczny węzeł windsor, który jest już symetryczny. Istnieje ponad dwadzieścia różnych wiązań, które charakteryzują się różnym stopniem trudności. Dlatego każdy znajdzie taki, który najbardziej mu odpowiada.

Jaka jest idealna długość krawata na poszczególne okazje?

Niezależnie od wybranego wiązania po zaciśnięciu węzła krawat powinien mieć odpowiednią długość. Co do zasady powinien on sięgać około dwóch trzecich wysokości klamry od paska spodni. Oczywiście kilka milimetrów nie zrobi większej różnicy, ale zbyt krótki krawat to oznaka niechlujności, zbyt długi również nie wygląda zbyt dobrze. Dlatego warto przećwiczyć wiązanie w domu jeszcze kilka dni przed tym, kiedy planuje się założyć ten element garderoby.

Sposób przechowywania krawatu, który go nie zniszczy

Ze względu na trudności z wiązaniem wielu mężczyzn uważa, że to wygodne, aby przechowywać krawaty zawiązane. Trwale zniekształca to jednak materiał, co powoduje, że nawet najpiękniejszy węzeł nie będzie dobrze wyglądał. Dlatego producenci zalecają trzymanie krawatów w pudełkach gdzie są jedynie delikatnie zwinięte. Inną możliwością jest specjalny wieszak na rozwiązane krawaty. Zawieszone w szafie zajmą zdecydowanie mniej miejsca, szczególnie jeśli wybierze się bardziej pojemny wieszak. Ze względu na wypełnienie należy pamiętać, że pranie zniszczy krawat – dlatego też lepiej wyczyścić ewentualne zabrudzenia wilgotną szmatką.

Czy krawat zawsze jest konieczny przy zakładaniu garnituru?

Ten element garderoby na stałe wszedł do kanonu modowego. Jednak w sytuacjach mniej formalnych można z niego zrezygnować. Zaś gdy sytuacja wymaga jakiejś ozdoby, można zdecydować się na musznik lub fular.

Artykuł Gościnny