Internet, media społecznościowe, bankowość elektroniczna, zakupy i rezerwacje noclegów to nasza codzienność i ogromne ułatwienie. Jednak ta wygoda niesie ze sobą duże ryzyko przejęcia kontroli nad komputerem, kontem bankowym czy danymi osobowymi. Programy antywirusowe w pełnej wersji nie są fanaberią czy zbędnym wydatkiem, tylko koniecznością. Przeczytaj, jak wybrać program antywirusowy dopasowany do Twoich potrzeb.
Przed jakimi niebezpieczeństwami chronią programy antywirusowe?
Znane sprzed lat działanie wirusów, polegające na niszczeniu danych wydaje się być igraszką wobec obecnych zagrożeń. Przykładem może być standardowa, wykonywana niemal codziennie czynność logowania się na internetowe konto bankowe.
W momencie logowania się na stronę banku, podajesz login i hasło dostępu. O ile urządzenie, na którym logujesz się do banku, nie posiada ochrony antywirusowej, te dane mogą zostać przechwycone i użyte w celu wykonania operacji na koncie bankowym. Takie samo ryzyko występuje w przypadku, kiedy logujesz się do niezabezpieczonej sieci wi-fi.
Poza wypływem gotówki z konta, możesz stać się właścicielem niechcianego, złośliwego oprogramowania. Mogą być to najróżniejsze robaki internetowe, które powielając się, prowadzą do obciążenia komputera i wyczerpania jego zasobów.
Kolejne zagrożenie to złośliwe wirusy adware, które wyświetla niechciane reklamy w postaci wyskakujących okienek. To pozornie nieszkodliwe działanie w praktyce uniemożliwia korzystanie z przeglądarki, przekierowując dodatkowo na strony internetowe o treściach pornograficznych.
Spyware to z kolei oprogramowanie, które po zainstalowaniu w komputerze śledzi wszystkie działania – przeglądane strony, uruchamiane programy a nawet śledzący kliknięcia klawiszy na klawiaturze lub nawet robiący rzuty ekranu.
Wymienione wyżej niebezpieczeństwa nie wyczerpują powiększającej się z dnia na dzień listy. Hakerzy i internetowi przestępny wykorzystują luki w oprogramowaniu oraz nieostrożność użytkowników, aby wejść w posiadanie bezcennych danych. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tego rodzaju zagrożeniami jest zatem nie dopuszczenie do ich powstania. Pamiętaj, że bezpłatne programy antywirusowe uchronią przez wybranymi grupami wirusów, ale nie zapewnią kompleksowej ochrony w czasie rzeczywistym. Inwestycja w programy antywirusowe może okazać się o wile mniejsza w porównaniu z potencjalnymi stratami, jakie możemy ponieść w przypadku udanego ataku na sprzęt komputerowy.
Na co zwrócić uwagę, kupując programy antywirusowe?
Jeśli nie masz pewności, jakie programy antywirusowe będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie, warto zerknąć do rankingów programów antywirusowych. Są one tworzone m. in. na podstawie opinii użytkowników, zatem można je uznać za miarodajne. Pokazują ponadto stosunek ceny do jakości, zatem łatwiej zorientować się w różnicach pomiędzy poszczególnymi programami bez konieczności analiz i porównań.
Decydując się za zakup programu antywirusowego, zwróć uwagę na takie warunki, jak: liczba chronionych komputerów, okres ochrony antywirusowej czy możliwość zainstalowania programu w telefonie komórkowym. Czynniki te będą miały znaczenie zarówno w przypadku przedsiębiorstw, dysponujących większą liczbą sprzętu komputerowego, jak również osób fizycznych. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku upowszechnienia pracy zdalnej. W takich przypadkach służbowe komputery często są wykorzystywane do celów prywatnych. W takich przypadkach ryzyko infekcji komputera wzrasta, z uwagi na możliwość nawet nieumyślnego odwiedzenia strony, służącej do przechwycenia danych z komputera.
Zwróć ponadto uwagę, kiedy kupowany był sprzęt, na którym będzie zainstalowane oprogramowanie. Im starszy komputer, tym większe ryzyko, że rozbudowane programy antywirusowe będą spowalniały ich działanie. W takim przypadku warto sprawdzić w opisie, lub zasięgając informacji u sprzedawcy.
Niestety, nawet w przypadku programów, mających chronić Twój komputer, znajdą się fałszywe. Pozornie będą wykrywały potencjalne zagrożenia a w rzeczywistości będą działały na Twoją szkodę. Takie programy będą miały w internecie dobre opinie i rekomendacje, oczywiście również sztucznie wygenerowane. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoją wątpliwość, zasięgnij porady specjalisty.
Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze programy antywirusowe nie uchronią przed nieautoryzowanym dostępem do danych wrażliwych czy instalacją złośliwego oprogramowania. Zatem myślenie i zdrowy rozsądek powinien być włączony zawsze, tak samo, jak ochrona antywirusowa. Partnerem artykułu jest sklep z oprogramowaniem antywirusowym Omegasoft.pl.
Artykuł Gościnny